tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.6.2013 07:36:26

Araban'ı bilir misiniz?

Adını Gaziantep'teki Araban ovasından alan siyah rengi ve iri çekirdekleriyle bilinen Araban karpuzu yeniden üretiliyor. Araban Meslek Yüksekokulu'nda yapılan deneme ekimleriyle yeniden canlandırılmaya çalışılan Araban karpuzu uzun yıllardır yok olmaya yüz tutmuştu. Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Durmuşali Söyler'in başlattığı üretim çalışmaları ise meyvenin üretimini aşama aşama artırmayı hedefliyor. "İlk etapta okul bahçesinde üreteceğimiz karpuzlardan elde edeceğimiz taze çekirdekler ile daha sonraki senelerde yapılacak çalışmalara yeteri kadar kara karpuz çekirdeği temin edeceğiz. Yeteri kadar karpuz tohumundan sonra bu yerli çeşitlerimizle ilgili çalışmalar başlayacak" diyen Söyler, Araban karpuzunun tek eksiğinin verim düzeyi olduğunu belirtiyor. Söyler, "Islahçıların bu yönde çalışma yapması gerekiyor" şeklinde konuşuyor. Araban karpuzu zengin aroması ve yüksek besin değerlerine sahip bir çeşit olarak biliniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.