tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.6.2013 07:36:26

Araban'ı bilir misiniz?

Adını Gaziantep'teki Araban ovasından alan siyah rengi ve iri çekirdekleriyle bilinen Araban karpuzu yeniden üretiliyor. Araban Meslek Yüksekokulu'nda yapılan deneme ekimleriyle yeniden canlandırılmaya çalışılan Araban karpuzu uzun yıllardır yok olmaya yüz tutmuştu. Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Durmuşali Söyler'in başlattığı üretim çalışmaları ise meyvenin üretimini aşama aşama artırmayı hedefliyor. "İlk etapta okul bahçesinde üreteceğimiz karpuzlardan elde edeceğimiz taze çekirdekler ile daha sonraki senelerde yapılacak çalışmalara yeteri kadar kara karpuz çekirdeği temin edeceğiz. Yeteri kadar karpuz tohumundan sonra bu yerli çeşitlerimizle ilgili çalışmalar başlayacak" diyen Söyler, Araban karpuzunun tek eksiğinin verim düzeyi olduğunu belirtiyor. Söyler, "Islahçıların bu yönde çalışma yapması gerekiyor" şeklinde konuşuyor. Araban karpuzu zengin aroması ve yüksek besin değerlerine sahip bir çeşit olarak biliniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.