tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.3.2013 09:16:44

Sonunda gübreler de akıllandı!

Akdeniz Üniversitesi'nde 2 yıldan beri sürüdürülen çalışmalar dünyanın ilk "akıllı gübre"sini üretmeyi başardı. Bitkinin fotosentez hızını artırma prensibi üzerine kurulan teknoloji, bu sayede verim, kalite ve lezzet artışı sağlamayı amaçlıyor. Doç. Dr. Numan Hoda danışmanlığında ve KOSGEB'in de destekleriyle yürütülen akıllı gübre projesi, maddenin atomik-moleküler düzeyde kontrolü ve işlenmesi anlamına gelen nanoteknolojik yöntemlerle yürütüldü. Buna göre nano bakır, nano çinko, nano demir ve nano mangan gibi bitki besleme amacıyla kullanılabilir mikro elementler sentezlenip  2 yıldan beri tarla ve örtü altı üretimde denemelere tabi tutuldu. Sonuçlar, ortaya çıkan gübrenin tarımsal üretimde kullanılabilecek nitelikte olduğunu ortaya koydu. Hoda, kullanım miktarının geleneksel gübrelere göre yüzde 1 düzeyinde olduğu nanoteknolojik gübrenin, buna karşın 4'te 1 oranında verim artışı sağlayabildiğini söylüyor. Hoda, ürünün bitkideki etkisini şöyle açıklıyor: "Gübrenin bitkiye devamlı olarak ve aynı oranda verilmesini sağlıyor. Bu da bitkiyi yavaş yavaş besleyerek onun strese girmesini önlüyor. Bitkilerde renk, koku, kalibrasyon ve raf ömrü gibi özellikler de buna bağlı olarak iyileşme gösteriyor." Hoda, nanoteknolojik gübrenin yapraktan ya da damla sulama ile birlikte uygulanabileceğini söylüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.