tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2013 10:53:19

Türkiye tarife dışı mı kalıyor?

Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında olağan dışı gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu ile birlikte Türkiye'nin yer aldığı başlıca pazarlar olan Avrupa Birliği ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğunlaşan 'karantina' uygulamaları ihracatçıları iyiden iyiye zorlamaya başladı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Salih Çalı son günlerde sıklaşan uygulamaları "tarife dışı engel" olarak tanımlıyor. Karantinanın böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen organizmaların ülkeye girişini engellemeye yönelik olduğunu belirten Çalı, buna karşın alınan önlemlerin rutin dışına çıkmaya başladığını dile getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz meyve sineği bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya yapılan meyve ihracatında sorun yaşandığını hatırlatan Çalı, "Bu kez de Bulgaristan sınırında Türk yaş sebze ve meyve yüklü araçlar karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Rutin olarak yapılan pestisit kalıntı analizlerinin dışında, indirme-bindirme adı altında 350 Euro civarında alınan paralar işi başka bir boyuta taşıdı. Bu gibi engeller dış ticaretin kapılarını kapatıyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.