tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2013 10:53:19

Türkiye tarife dışı mı kalıyor?

Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında olağan dışı gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu ile birlikte Türkiye'nin yer aldığı başlıca pazarlar olan Avrupa Birliği ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğunlaşan 'karantina' uygulamaları ihracatçıları iyiden iyiye zorlamaya başladı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Salih Çalı son günlerde sıklaşan uygulamaları "tarife dışı engel" olarak tanımlıyor. Karantinanın böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen organizmaların ülkeye girişini engellemeye yönelik olduğunu belirten Çalı, buna karşın alınan önlemlerin rutin dışına çıkmaya başladığını dile getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz meyve sineği bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya yapılan meyve ihracatında sorun yaşandığını hatırlatan Çalı, "Bu kez de Bulgaristan sınırında Türk yaş sebze ve meyve yüklü araçlar karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Rutin olarak yapılan pestisit kalıntı analizlerinin dışında, indirme-bindirme adı altında 350 Euro civarında alınan paralar işi başka bir boyuta taşıdı. Bu gibi engeller dış ticaretin kapılarını kapatıyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.