tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.12.2012 10:18:43

Buğdayda az oldu, öz oldu!

Türkiye'nin buğday ambarlarından Konya'da bu yılın hasadı değerlendirilmeye başlandı. Konya Ticaret Borsası'nın (KTB) hazırladığı "Hasat Raporu"na göre bu yıl buğdayda verim düşerken kalite ise yükseliş gösterdi.

Konya ovasında bu yıl 780 bin hektar alanda ekimi yapılan buğdayın 1 milyon 480 bin tonunun ekmeklik, 610 bin tonunun ise makarnalık olduğu belirtiliyor. 2011 verilerine bakıldığında ekim miktarının arttığı görülüyor. Rapora göre geçtiğimiz yılda 7 milyon 655 bin dekarda ekimi yapılan buğdayın bu yıl 7 milyon 795 bin dekarlık bir alanı kapladığı bildiriliyor.

Ancak alınan verim ekim miktarı ile ters orantılı. 2011 yılında 3 milyon 186 bin 500 ton şeklinde açıklanan rekolte bu yıl 2 milyon 90 bin tona gerilemiş durumda.

Öte yandan, düşen verime rağmen bu sezon hasat edilen buğdayın kalite olarak geçtiğimiz yılları gölgede bıraktığı belirtiliyor. "Kalitenin yüzde 30 oranında arttığı gözlemlendi" şeklinde açıklama yapılan raporda, buğdayda kaliteyi aşağı çeken fare ve süne zararlısı gibi etmenlerin bu yıl etkisini belli ölçüde yitirdiğine dikkat çekiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.