tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2012 14:37:42

"Çılgın" proje "akıllanacak" mı?

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indireceği söylenen ancak çevre örgütlerince tepki çeken otoyol projesine bir müdahale de Danıştay’dan geldi. Projenin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muafiyeti yönündeki talepleri reddeden Danıştay’ın kararı Egeli tarımsal üreticilere şimdilik nefes aldıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl “çılgın proje” olarak adlandırılan Gebze-İzmir otoyol projesi tartışmalarının alevlendiği günlerde ‘nın Kasım 2011 sayısında konu masaya yatırılmıştı. Balıkesir ve Bursa’da bulunan zeytin arazilerinin bir bölümünü yok edeceği söylenen projeye karşı Bursa’da faaliyet yürüten ziraat odaları ve zeytin üreticilerinin görüşleri büyük ölçüde olumsuz yönde olmuştu. “Zeytin karası mı, asfalt karası mı?” başlığıyla yayınlanan haberde projenin hayata geçmesi için çevresel etkilerin ortaya konulmasının beklenmediğini ortaya konulmuştu. Geçtiğimiz 1 yıl boyunca ise mahkeme süreciyle de beraber istimlak ve altyapı çalışmaları devam etmişti.

1993 yılı Yatırım Planı’nda yer aldığı gerekçesiyle ÇED raporundan muaf tutulması yönündeki Başbakanlık itirazını reddeden Danıştay’ın aldığı karar, zeytin üreticileri ve çevreciler ile projeyi karşı karşıya getiren tartışmada yeni bir sürece işaret ediyor. Sonunda zeytin karasının mı asfalt karasının mı, yoksa orta bir yolun mu tercih edileceği ise kararın uygulanma süreci içinde belli olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.