tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.9.2012 09:51:31

Traktör pazarını mucitler renklendiriyor

Geçtiğimiz yılı dünya traktör sanayisinin 5. sırasında bitiren Türkiye traktör pazarı, yılda ortalama 30-35 binlik bir üretime sahne oluyor. Yerli marka adı altında üretim yapan firmalar bu piyasanın yüzde 28'ini oluştururken, dünya çapında kendini kanıtlamış ve yeni icatların öncüsü firmalar da her çeşit üretim sürecinde kendisine yer buluyor. 30'dan fazla traktör firmasının bulunduğu Türkiye pazarı daha güçlü makineler, yepyeni model ve teknolojilerle daha da renkleniyor.

175 yıllık tecrübesini 10 yıldır bulunduğu Türkiye tarım sektöründe de sergileyen John Deere Türkiye'nin Pazarlama Müdürü Mete Has, Eskişehir'de çift sıra pamuk toplama makinesi icat ettiklerini belirtiyor. Türkiye'de üretilen ve ünyada örneği bulunmayan bu tarım makinesi Türkiye'den yurtdışına pek çok ülkeye de ihraç ediliyor.

"Türkiye pazarı Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarları arasında en büyük potansiyele sahip durumda" diyen Has, verimi artırıp girdileri azaltacak yeni yatırımlar içinde olduklarını da sözlerine ekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.