tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.9.2012 10:25:03

Eski Üreticilerden Kim Kaldı!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Türkiye'de kamu çalışanları ve kayıtlı esnafın sayısı artarken tarımsal üreticilerin oluşturduğu nüfus ise azaldı.

2008 yılına oranla kamu istihdamının yüzde 7'ye yakın arttığı bildirilen raporda, kamu sektöründe çalışanların toplam kayıtlı istihdamın yüzde 15'ine yaklaştığı belirtiliyor. Bu panoramada kayıtlı esnaf nüfusunun oranı ise yüzde 18 olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz nisan ayında 1 milyon 912 bin olarak hesaplanan esnaf sayısı kriz öncesi dönemdeki rakamlara yaklaşmış bulunuyor.

"Kendi hesabına çalışan tarım istihdamı” olarak tanımlanan güvenceli tarımsal üreticilerin sayısı ise 1 milyon 121 bin olarak ölçülüyor. TEPAV'ın yayınladığı rakamlar kayıtlı üretici sayısının 1 yıl öncesine göre yüzde 6,2 oranında azaldığını gösteriyor.

Tarımsal üretimin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde görülen bu eğilim, güvenceli üretici nüfusunun sektörün seyrine ve mevsimlere göre dalgalanmalar gösterdiğini kanıtlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.