tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.9.2012 10:25:03

Eski Üreticilerden Kim Kaldı!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Türkiye'de kamu çalışanları ve kayıtlı esnafın sayısı artarken tarımsal üreticilerin oluşturduğu nüfus ise azaldı.

2008 yılına oranla kamu istihdamının yüzde 7'ye yakın arttığı bildirilen raporda, kamu sektöründe çalışanların toplam kayıtlı istihdamın yüzde 15'ine yaklaştığı belirtiliyor. Bu panoramada kayıtlı esnaf nüfusunun oranı ise yüzde 18 olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz nisan ayında 1 milyon 912 bin olarak hesaplanan esnaf sayısı kriz öncesi dönemdeki rakamlara yaklaşmış bulunuyor.

"Kendi hesabına çalışan tarım istihdamı” olarak tanımlanan güvenceli tarımsal üreticilerin sayısı ise 1 milyon 121 bin olarak ölçülüyor. TEPAV'ın yayınladığı rakamlar kayıtlı üretici sayısının 1 yıl öncesine göre yüzde 6,2 oranında azaldığını gösteriyor.

Tarımsal üretimin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde görülen bu eğilim, güvenceli üretici nüfusunun sektörün seyrine ve mevsimlere göre dalgalanmalar gösterdiğini kanıtlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.