tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2012 11:32:00

Artık "Tarım Milyarderleri" Devri

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana toplamda 12 misli büyüyerek 222 misli büyüyen sanayi sektörünün gölgesinde kalan tarım sektörü bu büyük farkı azaltmaya hazırlanıyor. Yapılan araştırmalar, son yıllarda enerjiden inşaata, otomotivden tekstile kadar çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren girişimci ve kuruluşların tarım sektörüne yatırım yapmaya başladığını ortaya koyuyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımın özellikle gelecek için stratejik bir sektör haline gelmesi nedeniyle sermayeyi kendisine çektiği açıklamasını yapıyor. "Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, tarımsal alanların daralması, biyoyakıt kullanımı, su kıtlığı gibi nedenler gıdanın önemini her geçen gün artırıyor" diyen Bayraktar, "Bazı iş adamları bu işe gerçekten inanıyor, bazıları da kendi iş koluna hammadde sağlamak için üretim yapmaya başlıyor. Hobi olarak başlayarak işi büyütenler de var” şeklinde konuşuyor.

Tarım ve hayvancılık sektörlerine yatırım yapan ticari kuruluşlar arasında Koç, Doğan, Cıngıllıoğlu, Arıkanlı, Esas, Silkar, Söktaş gibi holdinglerin yanı sıra Global Menkul Kıymetler, Saray Halı, Sancak, Özler, ve Öztiryaki gibi sermaye grupları da bulunuyor.

Hem tarımın ekonomik boyutunun hem de tarımsal üretici profilinin değişmesiyle birlikte, Türkiye ekonomisi ilerleyen yıllarda "tarım milyarderi" gibi alışılmadık bir kavramı da dağarcığına ekleyecek gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.