tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.4.2012 12:08:38

Karpuza "imha" uyarısı lezzetini artıracak mı?

Karpuzda lezzet sorununa çözüm arayışları sürüyor. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hasat mevsiminden önce toplanan karpuzların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hali girişinde kontrol edilip kabak çıkmaları halinde imha edileceği uyarısını yaptı.

Son yıllarda kabak aşılı karpuzların “kapak tadı” verdiğine ilişkin tartışmalar gündemdeydi. Kapak aşısı ile üretilen karpuzlarda lezzet sorunu yaşandığına ilişkin görüşlere itiraz eden ziraatçılar lezzet sorununun kabak aşısından değil erken hasattan kaynaklandığını ve üreticilerin hasat dönemlerine dikkat ettikleri taktirde bu sorunun aşılabileceğine dikkat çekiyordu. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü de bu sezon karpuzda lezzet sorunu yaşanmaması için konuya hassasiyetle yaklaşıp bölge üreticilerini uyardı.

Karpuz ekim ve dikim günleri yaklaşırken yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi: “Olgunlaşmadan erken hasat yapılan ham karpuzlarda kalite düşüklüğü olmaktadır. Ham karpuzunun anti toksin içermesi nedeniyle sağlık açısından da uygun olmamaktadır. Aynı zamanda pazara erken girme çabasıyla olgunlaşmasını tamamlamadan yapılan hasat, üretici açısından karlı gibi gözükse de, bu üreticiye sonradan zarar olarak geri dönmektedir. Çünkü bu durum tüketici açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Olgunlaşmış karpuz ile ham karpuz arasında önemli tat farkı bulunmakta, bu tat farkı nedeniyle de tüketici karpuza pek rağbet göstermemektedir.

Eğer karpuz gününden önce hasat edilirse tüketici karpuz tüketiminden soğumakta ve fiyatlar gerileyerek çiftçi zarar etmektedir. Karpuzun tat, koku ve renk bakımından daha kalitelisini yemek isteyen tüketicilerin mağduriyetini gidermek adına ham (olgunlaşmamış) olan karpuz hasadının önüne geçebilmek amacıyla, İzmir İl Hal Hakem Heyetinin 28 Mart 2012 tarihli kararının 2. maddesi gereği, 30 Mayıs 2012 tarihine kadar 'erken hasat' olarak kesimi yapılan karpuzları taşıyan araçların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hal Müdürlüğü’ne girişi sırasında denetlenerek, kabak çıkması halinde Hal Müdürlüğü'ne imha etme yetkisi verilmiştir.”

Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün üreticilere yaptığı uyarı ve hasat döneminde yapacağı denetimler başarılı olursa bu sezon tüketiciler Ödemiş karpuzunu lezzet garantili yiyecek gibi görünüyor. Tüm Türkiye’de karpuzun lezzetine varmak isteyen tüketicilerin ise karpuz üretimi ile ön plana çıkan Antalya ve Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden aynı hassasiyeti beklemeleri gerekecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.