tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.4.2012 12:08:38

Karpuza "imha" uyarısı lezzetini artıracak mı?

Karpuzda lezzet sorununa çözüm arayışları sürüyor. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hasat mevsiminden önce toplanan karpuzların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hali girişinde kontrol edilip kabak çıkmaları halinde imha edileceği uyarısını yaptı.

Son yıllarda kabak aşılı karpuzların “kapak tadı” verdiğine ilişkin tartışmalar gündemdeydi. Kapak aşısı ile üretilen karpuzlarda lezzet sorunu yaşandığına ilişkin görüşlere itiraz eden ziraatçılar lezzet sorununun kabak aşısından değil erken hasattan kaynaklandığını ve üreticilerin hasat dönemlerine dikkat ettikleri taktirde bu sorunun aşılabileceğine dikkat çekiyordu. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü de bu sezon karpuzda lezzet sorunu yaşanmaması için konuya hassasiyetle yaklaşıp bölge üreticilerini uyardı.

Karpuz ekim ve dikim günleri yaklaşırken yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi: “Olgunlaşmadan erken hasat yapılan ham karpuzlarda kalite düşüklüğü olmaktadır. Ham karpuzunun anti toksin içermesi nedeniyle sağlık açısından da uygun olmamaktadır. Aynı zamanda pazara erken girme çabasıyla olgunlaşmasını tamamlamadan yapılan hasat, üretici açısından karlı gibi gözükse de, bu üreticiye sonradan zarar olarak geri dönmektedir. Çünkü bu durum tüketici açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Olgunlaşmış karpuz ile ham karpuz arasında önemli tat farkı bulunmakta, bu tat farkı nedeniyle de tüketici karpuza pek rağbet göstermemektedir.

Eğer karpuz gününden önce hasat edilirse tüketici karpuz tüketiminden soğumakta ve fiyatlar gerileyerek çiftçi zarar etmektedir. Karpuzun tat, koku ve renk bakımından daha kalitelisini yemek isteyen tüketicilerin mağduriyetini gidermek adına ham (olgunlaşmamış) olan karpuz hasadının önüne geçebilmek amacıyla, İzmir İl Hal Hakem Heyetinin 28 Mart 2012 tarihli kararının 2. maddesi gereği, 30 Mayıs 2012 tarihine kadar 'erken hasat' olarak kesimi yapılan karpuzları taşıyan araçların İzmir Yaş Meyve ve Sebze Hal Müdürlüğü’ne girişi sırasında denetlenerek, kabak çıkması halinde Hal Müdürlüğü'ne imha etme yetkisi verilmiştir.”

Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün üreticilere yaptığı uyarı ve hasat döneminde yapacağı denetimler başarılı olursa bu sezon tüketiciler Ödemiş karpuzunu lezzet garantili yiyecek gibi görünüyor. Tüm Türkiye’de karpuzun lezzetine varmak isteyen tüketicilerin ise karpuz üretimi ile ön plana çıkan Antalya ve Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden aynı hassasiyeti beklemeleri gerekecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.