tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2012 09:25:27

Üretici borcuna sadık kaldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sıfır ve düşük faizli kredi uygulamasından faydalanan üreticilerin yüzde 99’u kredilerini zamanında geri ödedi.

Ziraat Bankası'nın 2002 yılında kullandırdığı tarımsal kredilerde geri dönüş oranı yüzde 38'lerde kalırken, geçen yılsonu itibarıyla bu oran yüzde 99'lara yükseldi. Aynı dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kullandırdığı tarımsal kredilerin geri dönüş oranı ise yüzde 71'den yüzde 98'e kadar yükseldi. Tarımsal maliyetlerin azaltılarak, üreticinin gelir seviyesinin yükseltilmesini hedefleyen düşük faizli kredi uygulaması, kredi kullanımında da büyük artış sağladı. On yıl önce yüzde 59 olan tarımsal kredi faiz oranları, sulama ve hayvancılık faaliyetlerinde sıfır (faizsiz), diğer tarımsal faaliyetlerde ise yüzde 5'e çekildi. Uygulama kapsamında 2002 yılında toplamda 550 bin çiftçi toplam 529 milyon lira kredi kullanırken, 2011'de 1 milyon çiftçinin kullandığı kredilerin bakiyesi 22,3 milyar liraya yükseldi. Tarımsal kredilerde yüzde 44,1 ile hayvancılık başı çekiyor. İkinci sırada yüzde 38,7 ile bitkisel üretim, üçüncü sırada yüzde 9,9 ile tarımsal mekanizasyon, dördüncü sırada su ürünleri yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.