tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2012 09:25:27

Üretici borcuna sadık kaldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sıfır ve düşük faizli kredi uygulamasından faydalanan üreticilerin yüzde 99’u kredilerini zamanında geri ödedi.

Ziraat Bankası'nın 2002 yılında kullandırdığı tarımsal kredilerde geri dönüş oranı yüzde 38'lerde kalırken, geçen yılsonu itibarıyla bu oran yüzde 99'lara yükseldi. Aynı dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kullandırdığı tarımsal kredilerin geri dönüş oranı ise yüzde 71'den yüzde 98'e kadar yükseldi. Tarımsal maliyetlerin azaltılarak, üreticinin gelir seviyesinin yükseltilmesini hedefleyen düşük faizli kredi uygulaması, kredi kullanımında da büyük artış sağladı. On yıl önce yüzde 59 olan tarımsal kredi faiz oranları, sulama ve hayvancılık faaliyetlerinde sıfır (faizsiz), diğer tarımsal faaliyetlerde ise yüzde 5'e çekildi. Uygulama kapsamında 2002 yılında toplamda 550 bin çiftçi toplam 529 milyon lira kredi kullanırken, 2011'de 1 milyon çiftçinin kullandığı kredilerin bakiyesi 22,3 milyar liraya yükseldi. Tarımsal kredilerde yüzde 44,1 ile hayvancılık başı çekiyor. İkinci sırada yüzde 38,7 ile bitkisel üretim, üçüncü sırada yüzde 9,9 ile tarımsal mekanizasyon, dördüncü sırada su ürünleri yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.