tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.02.2022

DenizBank’tan tarım teknolojilerine destek ve finansman

DenizBank’tan tarım teknolojilerine destek ve finansman

Tarımda verimlilik ve kârlılık artışına katkı sağlayan akıllı tarım, sürdürülebilir tarımın gelişmesine olanak sağlıyor. DenizBank, bünyesinde hayata geçirdiği Neohub iştiraki ile tarımdaki dönüşüme ve teknoloji üretimine destek veriyor. Aynı zamanda akıllı teknolojilerin ve bu teknolojileri üreten firmaların destekçisi ve finansman sağlayıcısı olmayı sürdürüyor.

Tarım sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak ve üreticileri desteklemek için çalışmalarını sürdüren DenizBank, tarım sektörünün geleceğinde akıllı tarım kavramın çok daha öne çıkacağını düşünüyor. Bu kavram temel olarak üretim sahasını mikro birimlere bölerek, her birimin ihtiyacını teknoloji destekli ekipmanlarla anlık bir şekilde sağlamak olarak ifade edilebilir. Akıllı tarımın üreticilere maliyet avantajı sağlarken, doğal kaynakların varlığını ve verimini de koruduğunu belirten DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Aynı zamanda ürün verimlerinde yaratılan artış ile birlikte kârlılık oranı yükseliyor, sürdürülebilir tarımın gelişmesine olanak sağlıyor. Emek yoğun bir sektör olan tarım sektöründe özellikle genç nüfusun üretim süreçlerinden uzaklaşması ciddi bir sorun. Her yıl üretici yaşının ortalaması yükselirken, toplam üretici sayısı dünya genelinde azalıyor. Bu açıdan bakıldığında, kârlılığı artan ve yeni teknolojilerle harmanlanmış, emeğin verimli kullanıldığı bir sektörün genç üreticilerin ilgisini çekeceği muhakkak” diye konuşuyor.

 

denizbank-1.jpg

Geliştirilen teknolojiler üreticilere sunuluyor

Dünyada artan bir trend olan akıllı tarım hem bir zihniyet değişimini hem de bu yöntemi mümkün kılan teknoloji üretimini gerektiriyor. DenizBank bünyesinde hayata geçen NEOHUB iştiraki ile bu dönüşüme ve teknoloji üretimine destek vermeye çalıştıklarını söyleyen Koçak, “NEOHUB, iş birliği kültürü ile yenilikçi iş modelleri üretmek ve gelişen girişim ekosistemine katkı sağlayacak çözümler oluşturmak için hayata geçirildi.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “NEOHUB bünyesinde, girişimcilik ekosistemine mentorluk ve ölçeklenme odaklı somut destek sağlamak amacıyla kurulan inovasyon ve girişimcilik merkezimiz Deniz Akvaryum’da yoğunlaştığımız dikeylerimizden birini de tarım olarak belirledik. Bu noktada buradan tüm tarım girişimlerine de mesajımız olsun; yıl boyunca açık başvuru sistemiyle Deniz Akvaryum Girişim Hızlandırma Programı başvurularınızı bekliyor. Bir diğer taraftan da tarım sektörünün mobil uygulaması, sosyal medya hesapları ve web sitesiyle en gelişmiş dijital platform olan Deniz’den Toprağa ile bu ürünlerin bir kısmını hem üretiyor hem de ücretsiz bir şekilde zirai danışmanlık hizmeti olarak üreticilerle buluşturuyoruz.”

 

denizbank-2.jpg

Teknolojinin yaygınlaşması için çabalıyor

DenizBank, hâlihazırda bu teknolojilerin ve bu teknolojileri üreten firmaların destekçisi ve finansman sağlayıcısı olmayı sürdürüyor. Aynı zamanda nihai ürünlerin tanıtıcısı ve yaygınlaştırıcısı, üreticilerin bu ürünlere erişebilmesi için finansal araçları servis eden kurum konumunda. Bir anlamda NEOHUB ve Deniz Akvaryum, DenizBank’ın tarıma dair girişimleri bulup desteklediği ve geliştirdiği kuruluşlar olduğunu ifade eden Koçak, “DenizBank olarak tarım sektöründeki tüm yeni teknolojilerin yaygınlaşması ve satın alınabilmesi için uygun krediler sunmaya ve üreticimizi bu teknolojilerle buluşturmaya gayret ediyoruz. Bu teknolojileri üreten firmaların da kendi ihtiyaçları oluyor, onların da her türlü finansman ihtiyacı için avantajlı finansman yöntemleriyle yanlarında olmaya gayret ediyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.