tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.06.2021

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu.jpg

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Marmara Denizi Kasım ayından bu yana hem yüzeyi hem de derinleri saran müsilajın etkisi altında. Aslında doğal süreçlerle ortaya çıkan ve “deniz salyası” olarak da adlandırılan müsilajın Marmara’da bu kez bu denli yoğun yaşanmasının iki nedeni var: İklim değişikliği ve kötü çevre yönetimi. İnsan kaynaklı bu iki etken denizlerde olduğu gibi tarımda da benzer krizlere yol açıyor.

Söz konusu bugünün tarımı olduğunda bu olağandışı etkenlere yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını da eklemek gerekiyor. Her ne kadar üreticiler büyük bir özveriyle pandeminin yarattığı tahribatı düşürmeye çalışsa da yine da süreçten ekonomik olarak en çok etkilenenler onlar.

Üreticiler pandemiden korunabiliyor mu?

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Haziran sayısında pandeminin tarım sektöründe yarattığı yeni durumu üretim maliyetlerinden ihracata kadar tüm yönleriyle Kapak Konusu sayfalarında ele aldı. Covid-19 ile mücadelenin en önemli aracı olan aşılama konusunda tarımsal üreticilerin yaşadığı sorunlar ve üretici nüfusun salgından korunması üzerine hazırladığımız yazıyı da bu ay Detay sayfalarımızda okuyacaksınız.

tarlasera-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu1.jpg

Üretimin başkenti Trakya mı olacak?

Son bir buçuk yıldır tüm dünyanın aynı anda mücadele ettiği bu salgın elbette bir gün, dileriz ki en yakın zamanda bitecek. Ancak küresel iklim değişikliği ve onun etkileriyle mücadele daha uzun süreceğe benziyor. Öyle ki, yakın gelecekte bitkisel üretim haritalarının değişmesine neden olacak kadar köklü bir dönüşüm bu.

Uzmanlar iklim değişikliğinin Türkiye özelinde en az Trakya bölgesini etkileyeceği öngörüsünde bulunuyor. Bu da bölgenin tarım açısından bugünküne oranla çok daha kilit bir konuma evrileceği anlamına geliyor. tarlasera bu ay Trakya’nın bitkisel üretim ve gıda güvenliği açısından potansiyelini güncel ihtiyaçlar üzerinden değerlendirdi.

Bu ay başka neler var?

Bağcılıkta zira mücadelenin önemli bir parçası haline gelen feromon tuzağı uygulaması, çeşitlilik ve ihracatın kapılarını her zamankinden daha gür çalmaya başlayan kabak üretimi, sanayi domatesinde doğru gübreleme ve Akdeniz uygarlıkları için her zaman kutsal bir yere sahip olmuş zeytinin tarihsel serüveni de Haziran ayında tarlasera’nın ele aldığı konular arasında.

tarlasera-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu2.jpg

Okumak için mola verin!

Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın Haziran sayısını edinmek Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi dijital ortamda okumak için ise Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip bu linke tıklayabilirsiniz. tarlasera’yı her ay masanızda görmek için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.