tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2012 10:42:49

İyi Tarım'da daha iyisi mümkün mü?

Türkiye’de 2006 yılında uygulamaya başlanan “İyi Tarım Uygulamaları" üretici katında yaygınlaşmaya devam ediyor. Çevre ve insan sağlığına duyarlılık temelinde göz önüne alınan 200’ün üzerinde kriterden oluşan İTU'yu benimseyen üretici sayısının 5 bini geçtiği belirtiliyor.

Toplam 12 resmi kuruluş üretimde gübre ve ilaç kontrolü, izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi ölçütler üzerinden denetlemelerde bulunuyor. Ayrıca, İTU’yu benimseyen üreticilerle sözleşme imzalayıp, perakende satışlarını bu çerçevede üretilmiş ürünlerle kısıtlayan bir süpermarket firması da iç denetimlerini İTU'ya göre yapıyor. Firma, yaptığı açıklamalarda sertifika bilgileri, bitki koruma ve besleme uygulamaları ile hasat verilerini kontrol ederek İTU çalışmasının devamlılığını gözlediklerini belirtiyor.

Rakamlar, Türkiye’de İTU’yu benimseyen üretici sayısının son 4 yılda neredeyse 8 katına çıktığını gösterse de, toprağı değere dönüştüren toplam nüfusun arasında bu rakamlar oldukça mütevazı kalıyor. İTU’nun yaygınlaşmasıyla paralel olarak, son günlerde ‘sahte gıda’ haberleriyle gıda güvenliği konusunda iyice hassaslaşan tüketicinin, tarımın satır aralarını okuyabilen bir bilinç düzeyine gelmesi de gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.