tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.01.2021

Tarım artık gökyüzünü fethediyor

Tarım artık gökyüzünü fethediyor

Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde giderek daralan tarım alanları, buna karşın “yükselmeye” devam ediyor! Danimarka’da inşa edilen Nordic Harvest, Avrupa’nın en büyük dikey tarım alanlarından biri olarak üretime başladı.

Kentleşme ve sanayileşme gibi süreçlerin en dinamik olarak yaşandığı zamanlar, aynı zamanda tarım alanlarının da giderek daraldığı dönemlere denk geliyor. Bu durum, aynı gelişimleri yaşayan her ülke için geçerli. Ancak teknoloji faktörü, artık daha dar alanda daha verimli üretim yapmayı mümkün kılarak bu kaybı ikame ediyor.

Tabii bu, tarım arazilerinin üzerine titremek gerekliliğini değiştirmiyor! Özellikle son yıllarda değerli üretim alanlarını hızla feda etmekte olan Türkiye ne yazık ki bu açıdan olumsuz bir örnek vermeye başladı. Tarımsal arazi politikaları açısından olumlu örneklerin pek çoğunun adresi ise Avrupa ülkeleri.

Tarımın “dikine” yolculuğu hızlandı

Kentleşme sürecini yüzyıllar öncesinden yaşamaya başlayan ve bugün itibariyle ekilebilir alanları dünya ortalamasına göre oldukça düşük olan bir kıta için bu durum şaşırtıcı değil, hatta bir zorunluluk. Hem bitkisel üretimi kentsel alanlara taşıyabilmek hem de geniş kitlelere taze ürün ulaştırabilmek için en çok başvurulan konseptlerden biri de dikey tarım.

tarim-artik-gokyuzunu-fethediyor1.jpg

Avrupa’nın en büyük dikey tarım alanlarından biri ise geçtiğimiz günlerde üretime başladı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 14 katlı bir yapı olarak inşa edilen Nordic Harvest, geçmişte daha çok hobi düzeyinde üretimle özdeşleşen dikey tarımın geniş çaplı ve endüstriyel düzeyde de yapılabileceğini kanıtlıyor.

Yüzde 95 su tasarrufu ile üretim

Kopenhag’ın Taastrup bölgesinde bundan 7 yıl önce başlatılan proje kapsamında toplam 7 bin metrekarelik bir topraksız tarım alanı oluşturuldu. Tamamen kapalı ve kontrollü bir üretim alanı olan Nordic Harvest’ta hem bitki koruma uygulamalarına, yani tarım ilacına ihtiyaç duyulmuyor. Tamamıyla yenilenebilir enerji kullanılan yapıda üretim yüzde 95 su tasarrufu ile yapılabiliyor.

20 bin LED ışık kullanılıyor

Geçtiğimiz Aralık ayında marul başta olmak üzere yeşillik türlerinin üretimine başlanan Nordic Harvest’ta çalışan insan sayısı aslında oldukça az. Bunun nedeni tohum taşımadan veri toplamaya kadar pek çok işi tarım robotlarının üstlenmesi. Bitkiler için günışığının yerini alan tam 20 bin adet LED ışık ise burayı biraz sessiz ama ışıl ışıl bir ortam haline getiriyor!

tarim-artik-gokyuzunu-fethediyor2.jpg

Yılda 15 kez hasat yapılacak

Projenin arkasındaki isim olan Anders Riemann, bu yılın ilk çeyreği itibariyle 200 ton ürün elde ederek pazara giriş yapacaklarını söylüyor. Yıl boyunca tam 15 kez hasat yapılması planlanan Nordic Harvest’ta 2021 için hedef ise toplam bin ton yeşillik üretmek. Şimdiden pek çok sipariş almaya başlayan bu dikey tarım alanının müşterileri arasında ise restoranlar, süpermarketler ve catering hizmeti veren firmalar bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.