tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.8.2020

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Marmara ve Ege bölgesinde sanayiye yönelik tarla domatesi yetiştiriciliğinin merkezlerinde üreticiler zor günlerden geçiyor. İklimsel koşulların yanı sıra belli bölgelerde görülen hastalıklar nedeniyle rekolte kaybıyla karşı karşıya olan domateste fiyatlar hızla düşerken, üreticilerin artan maliyetleri karşılaması giderek daha da zorlaşıyor.

Özellikle Ege bölgesinde sezonun erken dönemlerinde yaşanan düşük hava sıcaklıkları nedeniyle zarar gören fideler üreticilerin dikim maliyetlerini arttırmıştı. Temmuz ayıyla birlikte bu kez de aşırı sıcaklar ürünler üzerindeki stresi arttırdı. Bu yıl yaygınlığını arttıran mildiyö hastalığı ve çeşitli bölgelerde rastlanan troper mozaik virüsüne karşı yürütülen mücadele de bitki koruma maliyetlerini iyice yükseltti.

Hasat sezonunun başladığı Ağustos ayıyla birlikte arazilerde rekolte düşüklüğü kendini belli ederken, ürünün piyasa fiyatı ise 30-35 Kuruşa kadar düştü. Sanayi domatesinde bu sezon üretim maliyetlerinin kilo başına ortalama 45 Kuruş oranında olduğu düşünüldüğünde üreticilerin yaşadığı zararın boyutu daha da net anlaşılıyor.

sanayi-domatesinde-soze-sadakat-araniyor1.jpg

Fabrikalar alım yapmadıkça fiyat düşüyor

Sanayi domatesi yetiştiriciliğinde geçerli olan sözleşmeli üretim koşullarının avantajı ise bu durum karşısında geçersiz kalmış durumda. Bunun nedeni, salça fabrikalarının Ocak ayında 50-57,5 Kuruş olarak açıkladıkları taahhüt fiyatlarını aşağıya çekmesi. Sezon başında kilo başına ortalama 55 Kuruştan sözleşme yapan üreticiler, salça üreticilerinin alım yapmaması nedeniyle fiyatların düşmeye başladığından yakınıyor.

Taahhüt edilen fiyata sadık kalınmalı

Salçalık domateste dönüm başına maliyetin 5,5 bin TL’ye kadar yükseldiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Maliyetleri bir kenara bırakalım, bu şartlar altında üretici geçimini bile sağlayamaz. Maalesef sanayici pandemiyle birlikte krizi fırsata çevirmeye çalışıyor” derken, fabrikaların fire kesintileriyle de üreticiyi zor durumda bıraktığını söyleyen Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı İbrahim Büke, “Salça fabrikaları minimum taahhüt fiyatlarının altında fiyat vermemeli” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.