tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2020

Eğitim evde, tarım okulda sürdü!

egitim-evde-tarim-okulda-surdu1.jpg

Konya’nın Beyşehir ilçesindeki Tarım Okulu projesi kapsamında bir ortaokulun bahçesine kurulan serada öğretmenler ve öğrenciler ortak emekleriyle tarımsal üretime katkı sunuyor.

Türkiye’de her ne kadar genç kuşaklar yıllar içinde giderek uzaklaşsa da, gençlerin hatta çocukların tarımla temas etmesini sağlayan projelerin sayısı da bir o kadar artıyor. Bunun en yeni örneklerinden biri olan Konya-Beyşehir’deki “Tarım Okulu” projesi, öğretmen ve öğrencilere hem tarımsal üretimin incelikleri hem de dayanışmayı öğrenme fırsatı sunuyor.

Bu ilham verici proje Beyşehir’in Esence mahallesinde bulunan Aşağıesence Ortaokulu’nda hayat buluyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimiyle okulun 11 dönüm genişliğindeki bahçesine geçtiğimiz yıl kurulan serada başlayan üretim, Mart ayından beri Covid-19 nedeniyle eğitimde yaşanan kesintilere karşın hız kesmeden sürüyor.

Damla sulama ve solucan gübresi kullanılıyor

İlk sezonda 15 ton salatalık ve 7,5 ton domates hasat edilen serada ayrıca patlıcan, yeşil biber ve çilek de yetiştiriliyor. Toplam 517 metrekarelik bu seranın profesyonel seralardan geri kalır hiçbir yanı yok! Damla sulama sayesinde su tasarrufu yapılan alanda bitki besleme için ise solucan gübresi kullanılırken zirai ilaç uygulamasından ise kaçınılıyor.

egitim-evde-tarim-okulda-surdu2.jpg

Teori ile pratik bir arada yürüyor

Tarım Okulu’nu öğretmenlerin yol göstericiliğinde yapılan üretimle öğrenciler yalnızca bitkisel üretimin pratiğini öğrenmekle kalmıyor. Bir yandan sebze ve meyvelerin tohum, fide ve fidandan nasıl geliştiğine dair eğitimler veriliyor. Serada asılı bulunan bilgilendirme tabelaları da uygulama esnasında tüm bu bilgileri canlı tutuyor.

Velilere ve bölgedeki üreticilere de örnek oldu

bu proje ile birlikte hem öğrenciler hem de velileri için örnek bir bahçe oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, “Burada yetiştirilen ürünler ve verilen eğitimler kısa sürede ilgi odağı haline geldi. Ayrıca bölge üreticisi için de iyi bir örnek oldu. Bu sayede tarımla uğraşılan mahallelerde gelecekte iyi bir gelir imkanı olarak seracılık yaygınlaşabilir” diye konuşuyor.      


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.