tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2020

Hobi değil tarım dışı faaliyet yasak!

Hobi değil tarım dışı faaliyet yasak!

30 Haziran'dan sonra Mecliste görüşülmeye devam edecek olan yeni yasa tasarısı, tarım arazilerinin hobi bahçeciliği kapsamında amaç dışı kullanılmasına yönelik cezaların arttırılmasını öngörüyor.

Bu yılın başlarında hazırlanan ancak Covid-19 salgını nedeniyle bekletilen 34 maddelik “torba yasa” tasarısı bugünlerde tarımı TBMM’nin öncelikli gündemlerine taşımış durumda. Sigara fabrikalarının kullandıkları tütünün yüzde 30’unun Türkiye’de üretilmesi zorunluluğunu ve tarım arazisi satışlarında önalımın kaldırılmasını öngören tasarının en çok tartışılan maddesini ise “hobi bahçeleri” oluşturuyor.

Tarımsal arazi niteliğindeki alanlarda hobi bahçeciliği faaliyeti yürütülmesine karşı yaptırımların genişletilmesini öngören teklif ilk olarak Mayıs ayında paylaşılan taslak metninde yer almıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter üzerinden “Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet. Cezai müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz” açıklaması yapmıştı.

Cezalar üç katına çıkıyor

Hobi bahçeciliğiyle uğraşan pek çok kişi özellikle sosyal medyada konuya kaygılarını dile getirirken, yeni kanun teklifinin ayrıntıları Mecliste tartışmaya açıldı. “Amacımız tarım arazilerinin korunmasını sağlamak” diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, öngörülen yasa ile birlikte tarım alanlarında hobi bahçesi yapanlara verilen cezanın 3 katına çıkarılacağını açıkladı.

hobi-degil-tarim-disi-faaliyet-yasak1.jpg

Mevcut yasa ne diyor?

Tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla bölünmesi 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na göre halihazırda yasak. Bu yasak hobi bahçeciliği başlığı altındaki faaliyetleri de kapsıyor. Noter aracılığıyla hobi bahçesi satın alanlar bu arazilerde hissedar olamazken, tarım arazilerinde benzer oluşumlara karşı para cezası veya yıkım gibi örnekler son dönemde sıkça yaşandı.

İki ay süre tanınacak

Yeni yasa teklifi uygulamaya geçtiği takdirde tarım arazilerine kurulan hobi bahçelerine yönelik bin TL’den az olmamak üzere her metrekare için 10 TL para cezası kesilecek. Sorumlu kişilere tanınacak 2 aylık sürede bu yapılardaki aykırılıkların giderilmemesi ve tarım toprağının eski haline getirilmemesi durumunda ise mevcut cezalar 2 kat arttırılacak ve bu yapıların yıkımı için belediye ve il özel daireleri devreye girecek.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.