tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2020

AB’de üreticilere destek çağrısı

AB’de üreticilere destek çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Covid-19 salgınına karşı hazırladığı ekonomik destek programına tarımsal üreticilere gelir desteği teklifi yer aldı.

Koronavirüs salgından en ağır şekilde etkilenen Avrupa’da ülkeler ekonomik önlemlerini bir bir açıklıyor. Hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok alanda ağır bir krizi önlemek için alınan bu kararların başarısı salgının ne kadar daha süreceğine bağlı.

Koronavirüse karşı ortak hareket konusunda henüz çok iyi bir sınav veremeyen Avrupa Birliği (AB), salgının yayıldığı bu süreçte en net hamlesini ise bugün itibariyle attı ve AB Komisyonu, üye ülkelerde istihdamı korumak için 100 milyar Euro’luk bir ücret desteği öngören “SURE” programını duyurdu.

Üreticilere ek nakit avans desteği

Kamu kaynaklı gelir desteği ve ek mali kaynakların yer aldığı programda, tarımsal üreticiler de salgından en yoğun etkilenecek kesimler arasında gösterildi. Üreticilerin AB’nin Ortak Tarım Politikası kapsamında desteklenmesini teklif eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üye ülkelerde üreticilere verilen nakit avans miktarı arttırılarak tarıma destek verilmesini önerdi.

Acil çözüm için kurallar esnetiliyor

Brexit süreci başta olmak üzere son dönemde görüş ayrılıklarının yoğunlaştığı AB içinde bu kararların etkili olabilmesi için ise hızlı hareket etmek gerekiyor. Krizin yönetilebilmesi için mevcut kuralların esnetilmeye başladığını söyleyen von der Leyen, “Avrupa Parlamentosu’nu ekonomik destek projesini hızla onaylamasını talep ediyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.