tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2019

Binlerce yıllık buğdaylar artık yer üstünde!

Tarih öncesinden mesaj var!

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan 4 bin 500 yıllık buğday taneleri, bölgede tarımın ve uygarlığın tarihine dair yepyeni bilgiler veriyor.

Bingöl-Solhan’da Kalehan Barajı’nın inşaatı nedeniyle yapılan kazılarda tarih öncesine ait buğday taneleri keşfedildi. Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazılar esnasında bulunan buğdaylar üzerine yapılan laboratuar çalışmaları, tanelerin milattan önce 4500-2500 yıllarına ait olduğunu ortaya çıkardı.

Urartu dönemine ait

158 kişilik bir kazı ekibinin Eylül ayında yaptığı çalışmalar sırasında tarih öncesi ait kulplu bir çömlek ortaya çıkarıldı. Urartu dönemine ait çömleğin içinde bulunan hububat kalıntıları önce TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından da ABD’deki Beta Analytics laboratuarlarında incelemeye alındı.

tarih-oncesinden-mesaj-var2.jpg

Karbon-14 metodu ile yapılan çalışmalar sonucunda en erkeninin 2 bin 500 yıllık olduğu ortaya çıkarılan buğday taneleri, Doğu Anadolu topraklarında tarımsal faaliyetin Demir Çağı’na kadar uzandığını kanıtlıyor.

Geçmişe ışık tutuyor

Kazının bilimsel danışmanlığını yürüten Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Abdulkadir Özdemir, elde edilen bulguların henüz bilinmeyen bir geçmişe ışık tutabileceğini söylüyor. Özdemir, “Daha çok yerel özellikler barındıran yerleşim alanı, Doğu Anadolu arkeolojisi açısından pek bilinmeyen buluntuları ile ön plana çıkıyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.