tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.10.2019

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bilecik-Kızıldamlar’da kestane kabağı üretiminde geçtiğimiz yıl başlayan İyi Tarım uygulaması verim ve rekolteyi bambaşka bir boyuta taşıdı.

Bilecik’in Merkez ilçesine bağlı Kızıldamlar köyünde üreticiler bugünlerde hiç olmadıkları kadar mutlu. Bunun sebebi, kestane kabağı üretimiyle meşhur ilçede başlayan hasatla birlikte gözler önüne serilen verim artışı. Geçen yıl başlatılan İyi Tarım uygulamasının sonuçlarını almaya başlayan kabakta rekolte de geçmiş yılların oldukça üzerine çıkacak.

Bir yılda yüzde 50 verim artışı

Kabak tatlısıyla özdeş olan kestane kabağı Kızıldamlar’ın en önemli ekonomik kaynağını oluşturuyor. Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün projesiyle bu yıl İyi Tarım Uygulamasına geçilen köyde, ortalama 8 kg olan kabak ağırlığı bu hasatta 15-45 kg düzeyine kadar çıktı. 2018’de bin ton olan rekoltenin ise bu yıl bin 500’e kadar yükselmesi bekleniyor.

Lüks restoranlardan yoğun talep var

İyi Tarım teknikleriyle üretilen kestane kabağında hayvan gübresinin yoğun olarak kullanılırken, ilaç kalıntısına karşı da laboratuar analizleri yapılıyor. Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, 360 rakımda yer alan köyde toprağın geçirgen yapısı sayesinde üretilen kabakların lezzetli ve dayanıklı olduğunu söylüyor. Türkiye’nin her yerinden talep aldıklarını söyleyen Gezen, “Ürünümüzü özellikle balık lokantaları ve lüks restoranlar tercih ediyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?