tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.10.2019

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bilecik-Kızıldamlar’da kestane kabağı üretiminde geçtiğimiz yıl başlayan İyi Tarım uygulaması verim ve rekolteyi bambaşka bir boyuta taşıdı.

Bilecik’in Merkez ilçesine bağlı Kızıldamlar köyünde üreticiler bugünlerde hiç olmadıkları kadar mutlu. Bunun sebebi, kestane kabağı üretimiyle meşhur ilçede başlayan hasatla birlikte gözler önüne serilen verim artışı. Geçen yıl başlatılan İyi Tarım uygulamasının sonuçlarını almaya başlayan kabakta rekolte de geçmiş yılların oldukça üzerine çıkacak.

Bir yılda yüzde 50 verim artışı

Kabak tatlısıyla özdeş olan kestane kabağı Kızıldamlar’ın en önemli ekonomik kaynağını oluşturuyor. Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün projesiyle bu yıl İyi Tarım Uygulamasına geçilen köyde, ortalama 8 kg olan kabak ağırlığı bu hasatta 15-45 kg düzeyine kadar çıktı. 2018’de bin ton olan rekoltenin ise bu yıl bin 500’e kadar yükselmesi bekleniyor.

Lüks restoranlardan yoğun talep var

İyi Tarım teknikleriyle üretilen kestane kabağında hayvan gübresinin yoğun olarak kullanılırken, ilaç kalıntısına karşı da laboratuar analizleri yapılıyor. Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, 360 rakımda yer alan köyde toprağın geçirgen yapısı sayesinde üretilen kabakların lezzetli ve dayanıklı olduğunu söylüyor. Türkiye’nin her yerinden talep aldıklarını söyleyen Gezen, “Ürünümüzü özellikle balık lokantaları ve lüks restoranlar tercih ediyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.