tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.8.2019

Türkiye’nin en ünlü ceviz üreticisi!

Türkiye’nin en ünlü ceviz üreticisi!

Çanakkale’de satın aldığı arazide ceviz ve sebze yetiştiriciliği yapan ünlü oyuncu Burak Hakkı, tarımla uğraşmanın ve üretmenin keyfini sürüyor.

Suyu, toprağı ve havası bereketli güzel bir köyde ya da şehrin biraz uzağında küçük bir meyve bahçesi ya da modern bir sera kurarak üretim yapmak. Artık farklı sektörlerden farklı uzmanlık alanlarına sahip pek çok insanın ağzından buna benzer sözler dökülüyor. Kimi için bunlar hayal olarak kalsa da, hayalini gerçeğe dökenlerin çoğu ilk mahsulünü aldığında hissettiği keyifle doğru bir karar aldığını görüyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de bu gibi hayallerini gerçekleştirenler arasında pek çok ünlü isim de var. Tarımın dünyasıyla tanışan müzisyenler, oyuncular ya da iş adamları aynı zamanda geniş kitleler için ilham verici birer örnek de oluşturuş oluyor. Sevilen oyuncu Burak Hakkı da bunlardan bir tanesi.

Bölgeyi yeniden cevizle tanıştırdı

1990’lardaki modellik kariyerinin ardından pek çok sinema ve televizyon prodüksiyonunda rol alan Burak Hakkı son olarak 2017 yılında Diriliş Ertuğrul dizisindeki boy göstermişti. Ancak ünlü oyuncunun 10 yıl geçmişe uzanan ve pek çoklarının bilmediği başarılı bir kariyeri daha var.

turkiye-nin-en-unlu-ceviz-ureticisi1.jpg

2008 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Güneyli köyünde 35 bin metrekarelik bir arazi satın alan Hakkı, yaptığı araştırmalar sonunda bu bölgede 100 yıl öncesine kadar ceviz yetiştirildiğini öğreniyor ve ardından ilk işi arazisini ceviz fidanlarıyla doldurmak oluyor.

Organik sebze üretimine de başladı

Birkaç yıl içinde ceviz ağaçlarından elde ettiği ürünlerle emeklerinin karşılığını almaya başlayan Hakkı, arazisine bu kez biberden domatese farklı sebzeleri de ekmeye başlıyor. Organik tarım yöntemleriyle yaptığı üretimden başarılı sonuçlar alan oyuncunun sevenleri onun tarıma olan ilgisini ise son günlerde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar sayesinde öğrendi.

Sebze ve meyve yetiştiriciliğini kendi kendini eğiterek öğrenen Hakkı, traktör kullanımından ağaç budama işlemine kadar pek çok işin üstesinden geliyor. “Araziyle uğraşmayı çok seviyorum. Toprakla uğraşmak beni dinlendiriyor” diyen oyuncunun bundan sonraki hedefi ise yeni bir arazi daha alarak üretimini daha geniş bir alana ve daha da profesyonel bir düzeye ulaştırmak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.