tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2012 10:44:20

Kayısı örtü altına giriyor

Malatya’da kayısı türlerini serada yetiştirme fikri olumlu sonuçlar veriyor. Bölgenin geleneksel tarım ürünü olan kayısının kapalı alandaki performansını gözlemlemek için geçtiğimiz yaz aylarında İnönü Üniversitesi’nin girişimleriyle kurulan seralarda yerli ve ithal kayısı türleri dikilmişti.

Açık saha bahçe ortamında en erken mart ayı sonlarında çiçeklenmeye başlayan kayısı ağaçlarının aksine, seraya dikilen ağaçlar Mart ayının henüz ortalarında pembe çiçeklerini ortaya dökmeye başladı. Aynı arazide açık sahada duran meyvelerin çağla aşamasına geldiği tarihte, sera meyvesinin hasadının başlayacağı tahmin ediliyor.

Sera ortamına alınan türlerin yüzde 80’ini Dilbay ve Hasanbey isimli yerli çeşitler oluşturuyor. Bunların yanı sıra Ninfa ve Tyrinte gibi rağbet gören ithal kayısı çeşitleri de sera ortamında erkenci bir performans sergiliyor.

Bahçe kayısılarıyla aynı hava ve toprak koşullarında, yalnızca onların hemen yanına kurulan serada bulunan meyvelerde gözlenen erkencilik, Malatya’daki araştırmacıları ve üreticileri sevindirdi. Şimdi ise sera kayısıcılığının ticari değerinin ne ölçüde olacağı tartışılıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.