tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.3.2019

Bu bitki Aziz Sancar ile anılacak

Bu bitki Aziz Sancar ile anılacak!

Havalotu olarak da bilinen Bolanthus bitkisinin keşfedilen yeni türüne Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın ismi verildi.

Moleküler biyoloji alanındaki çalışmalarıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olan Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’de bilim insanları için en önemli gurur vesilelerinden biri. Bunun bir göstergesi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden geldi ve keşfedilen yeni bir bitki türünün bilimsel isminin “Bolanthus aziz-sancarii” olmasına karar verildi.

Üniversitenin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi’nde yürütülen çalışmalar kapsamında, Afyonkarahisar’ın İncehisar ilçesinde halk arasında “havalotu” olarak bilinen Bolanthus cinsine ait yeni bir tür keşfedildi. Araştırmacılar, Bolanthus’un bilinen 10 farklı türüne göre dik duruşuyla dikkat çeken bu yeni türün literatüre Sancar’ın ismiyle girmesini kararlaştırdı.

İlaç olma potansiyeli araştırılacak

Ekolog Prof. Dr. Ergin Hamzaoğlu ve moleküler biyolog Doç. Dr. İlker Büyük’ün katkılarıyla sürdürülen çalışmalar sonucu volkanik kayaların arasında bulunan yeni bitki türünü Aziz Sancar’a ithaf etmek istediklerini söyleyen Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Koç, bundan sonraki süreçte bitkinin tıp alanında kullanılabilirliğini araştıracaklarını belirtiyor.

bu-bitki-aziz-sancar-ile-anilacak2.jpg

Sancar’ın ismini taşıyan ikinci bitki oldu

Merkezde 2015 yılından beri bitkisel ilaç materyallerinin geliştirilmesine yönelik araştırmalar yapıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Metin Doğan ise, “Türk bilim insanlarının bu türü bulması gurur verici. Gelecek kuşaklara ve gençlere örnek olması açısından bitkiye Aziz Sancar’ın adını verdik. Bu, ülkemizi en iyi şekilde temsil eden bilim adamına vefa borcu olarak düşünülebilir” diye konuşuyor.

Aziz Sancar’ın adı, geçtiğimiz yıl Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde yapılan araştırmalar sonucu keşfedilen bir bitkiye daha konu olmuştu. “Sütotu” olarak bilinen Polygala cinsi bitkilerin Mardin’de keşfedilen endemik türüne “Polygala azizsancarii” ismi verilmişti.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.