tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.3.2012 10:28:13

Tarımda bardağın dolu tarafını kim görecek?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yıl Türkiye'nin uzun süre kış yaşadığına işaret ederek, “Şu ana kadar aldığımız yağışlar ürün artışını, tarımsal büyümeyi vaat ediyor” dedi. Eker, uzun bir kış ve kar yağışından sonra tarımsal üretimde beklentinin sorulması üzerine, kar yağışının orta ve uzun vadede çok faydalı olduğunu söyledi. Bu şekilde yeraltı sularının beslenmesinin önemli olduğunu ifade eden Eker, ''Bir tek riski olabilir. Eğer bu karlar birden erirse bu bazı bölgelerde su yükselmesine, taşkınlara sebebiyet verir, onun dışında bir riski zararı yok bilakis faydası var'' diye konuştu.

Bu yıl şiddetli yağmurlar, uzun süren kar yağışı, don ve dolu gibi tüm yurtta en sert yüzünü gösteren kış hemen her bölgede sera yıkımlarına, tarlaların sular altında kalmasına dolayısı ile de ürün kayıplarına yol açtı. Hatta Türkiye’nin temel gıda maddesi sayılan buğday için üreticiler, ekim dönemi geciktiği için bu yıl verimlilikten umudu kestiklerini bile açıkladı. Ve pek çok üretici bu kayıplarını tazmin etmekte zorlandı. Anlaşılan o ki tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktörlerden biri olan hava muhalefeti yine iyimserlerle kötümserlerin öngörülerine konu olacak. Yer altı suları karla beslenecek, tarlalar suya doyacak. Ama karlar hızlı erirse aynı tarlalar bu kez sular altında kalacak. Bu tabloda üreticiler bardağın dolu tarafını mı yoksa boş tarafını mı görecek bunu biraz da bahar ayları belirleyecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.