tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.7.2018

DNA’nın sırlarını keşfeden bitki bilimci

dna-nin-sirlarini-kesfeden-bitki-bilimci.jpg

Domates cüce çalılık virüsü üzerine yaptığı çalışmayla hem bitki hem de genetik biliminde çığır açan İngiliz bilim insanı Norman Pirie 111 yıl önce bugün doğdu.

Bugün 1 Temmuz, İngiliz biyokimyacı ve virolog Norman Wingate Pirie’nin doğum yıldönümü. Bitki hastalıkları üzerine yaptığı çalışmalarla modern bitki bilimine büyük katkılar sunan Pirie, özellikle DNA ve RNA’nın yapısının anlaşılmasında büyük rol oynayan araştırmalarıyla biliniyor.

Virüs izolasyonu keşfi ile tarihe geçti

1907 yılında İngiltere’nin West Sussex bölgesinde doğan Pirie, ilk olarak Cambridge Üniversitesi’nde Bruselloz hastalığı, patates virüsleri ve tütün mozaik virüsü üzerine incelemeleri ile bilim çevrelerinde adından söz ettirdi. 1940 yılında Biyokimya Bölümü başkanlığına geldiği Rothamsted İstasyonu’nda başlattığı yenilebilir proteinlerin bitki yapraklarından ayrıştırılması çalışmalarını ise uzun yıllar sürdürdü.

Pirie’nin bitki virüsleri üzerine yaptığı araştırmalar, DNA ve RNA’nın keşfi ile çağ atlayan modern genetik biliminde başat bir rol oynadı. İlk olarak 1935 yılında tespit edilen domates cüce çalılık virüsünün (TBSV) izolasyonu sayesinde virüslerin kristalize edilebileceğini kanıtlayan Pirie, 1971 yılında Copley Madalyası’na layık görüldü.

dna-nin-sirlarini-kesfeden-bitki-bilimci1.jpg

En eski yaşam formu teorisi

Yeryüzünde yaşamın başlangıcı olduğu varsayılan ilk yaşam formu olarak tanımlanan “eobiont” tanımını ortaya çıkaran kişi olan Pirie, 1972’de emekli olduktan sonra da yaprak proteinlerindeki beta karoten maddesi üzerine araştırmalarına devam etti. Savaş karşıtı çabalarıyla da bilinen ve uzun yıllar Nükleer Silahsızlanma Kampanyası’nın (CND) başkanlığını yürüten Pirie, 1997 yılında hataya veda etti.

Domates cüce çalılık virüsü nedir?

Domates bitkisinin yaprakları üzerinde oluşan lezyonlar ile ilk belirtilerini gösteren domates cüce çalılık virüsü, ilerleyen aşamalarda yaprakların sarıya dönmesi ve dökülmeye başlamasına neden oluyor. Bir süre sonra bitkide çalıya benzer bodur bir görünüme yol açan hastalığın fide aşamasında görülmesi durumunda ise bitkinin ölümüyle sonuçlanması oldukça yaygın.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.