tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.1.2017

Toprak dostu yerli gübre üretildi

Toprak dostu yerli gübre üretildi

Sakarya Üniversitesi’nde toprağın kalitesini düşüren fenol maddesi içermeyen mikro besin gübresi üretildi.

Sakarya Üniversitesi’nde bitkilerin mineral ihtiyacını karşılamak için kullanılan mikro besin gübrelerinde fark yaratan bir projeye imza atıldı. Toprak üzerinde olumsuz etkisi olan fenol maddesi kullanılmadan üretilen “oksi-şelatlı” gübre, bu alanda Türkiye için bir ilk olacak.

Üniversitesinin Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız’ın Sakarya Teknokent bünyesindeki geliştirdiği fenolsüz gübrenin yeni nesil şelatlı mikro besin gübrelerine alternatif olması amaçlanıyor.

Fenol maddesi nedir?

Türkiye’de ithalata bağımlı olan mikro besin gübrelerinin bazılarının üretiminde fenol maddesinden yararlanılıyor. Fenolün farklı ürünlerde çeşitli oranlarda bulunduğunu söyleyen Yıldız, gübreleme ile birlikte toprağa verilen bu maddenin toprağı kirletici etkisi olduğunu vurguluyor.

Alternatif molekül kullanıldı

Fenol yerine alternatif molekül arayışına giren Yıldız ve ekibi, bunun için etkinliği düşük bir molekül olan etilendiamin tetra asetik asitten (EDTA) yararlanmaya karar vermiş. “Özellikle demir iyonu ile kompleksleşme etkinliğini düşük olan bu asidin kompleks kararlılığını iyileştirerek, dünyada uygulanan yeni nesil moleküllerin durumuna getirdik” diyor.

Patent çalışmaları başladı

Elde ettikleri bileşiğin herhangi bir zehirli özellik taşımadığını belirten Yıldız, “Toprağa zarar vermeyen ve etkinliği yüksek şelatlı ajanlara alternatif niteliğinde bir yapı ortaya koyduk” şeklinde konuşuyor ve ürünün patent sürecinde olduğu bilgisini veriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.