tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.11.2016

İstanbul’a yeni sebze-meyve hali geliyor

İstanbul’a yeni sebze-meyve hali geliyor

İstanbul’un iki ana sebze-meyve halinden biri olan Ataşehir Hali, Tuzla ilçesine yapılacak yeni tesise taşınacak.

İstanbul’un Anadolu yakasına yapılacak yeni sebze-meyve hali projesi için çalışmalar başladı. Tuzla ilçesinin Aydınlı mahallesinde kurulacak olan tesisin 2018 yılında hizmete açılması hedefleniyor.

240 dükkan kapasiteli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 450 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak olan Aydınlı Sebze-Meyve Hali’nin inşaatına Ocak ayında başlanacağı belirtildi. 240 dükkandan oluşacak komplekste gıda kontrol, kasa yıkama, paketleme, atık depolama alanlarının yanı sıra 2 bin 742 araç kapasiteli otopark da yer alacak.

2 merkez hal, 3 milyon ürün

Açık arayla en çok sebze-meyve tüketilen il olan İstanbul’da 2015 itibariyle pazara toplam 3 milyon ton sebze ve meyve ürünü giriş yaptı. 1970’ten bu yana Anadolu yakasında sebze-meyve ticaretinin merkezi Ataşehir Hali. 1986’da kurulan Bayrampaşa Hali ise Avrupa yakasında hizmet veriyor. İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği’nin (İMESKOM) verilerine göre Bayrampaşa ile Ataşehir hallerinde toplam 750’ye yakın yazıhane bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.