tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.10.2016

Cerattepe’de mahkeme bir kez daha maden dedi

Cerattepe’de mahkeme bir kez daha maden dedi

Dünyanın sayılı doğal yaşlı ormanlarından birini barındıran Artvin-Cerattepe’de madencilik projesine karşı yapılan itiraz reddedildi.

Artvin-Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik projesine dair yeni karar açıklandı. “ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) olumIu” raporunun iptali için yapılan ve 36 sivil toplum kuruluşu ile birlikte toplam 750 kişinin davacı olarak yer aldığı itiraz davası Rize İdari Mahkemesi tarafından reddedildi.

“Milli Park bölgesinde değil”

38 hektar genişliğindeki bakır ve altın madeni projesinin bölgedeki milli park alanına 660 metre uzaklıktan olduğu belirtilen mahkeme kararında, “Dava konusu projenin yapıldığı alan mevzuat açısından yasaklı alanlar içinde değildir” ifadesi yer aldı.

Kanadalı şirketleri itirazlar vazgeçirmişti

Kafkasör yaylasında yer alan Cerattepe’de doğal yaşamı tehdit eden madencilik projesi geçtiğimiz yıllarda açılan davalar sonucunda 2 kez iptal edilmişti. Daha önce maden aramak için ruhsat alan Kanadalı iki şirket de açılan davalar sonucu bölgeden çekilmişti. 2007 yılında AK Parti de dahil olmak üzere çok sayıda kurum Cerattepe’nin korunması için büyük çaplı bir miting gerçekleştirmişti.

Endemik bitkilerin cenneti

Yine Artvin’de bulunan Genya dağı ile birlikte Türkiye’deki son doğal yaşlı orman alanı olan Cerattepe, aynı zamanda Kafkasya’ya özgü Kafkasya’ya özgü ekosistemin tek örneği. Çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Cerattepe’de çevre mücadelesinin geçmişi 90’lı yılların başına uzanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.