tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.7.2016

Tarım ürünlerinin yüzde 70’i vatanından uzakta yetişiyor!

Tarım ürünlerinin yüzde 70’i vatanından uzakta yetişiyor!

Dünyada üretilen tarım ürünlerinin yüzde 70’inin anavatanı yetiştiği bölgeden farklı. Gezegene en çok tarım ürünü armağan eden bölge ise Türkiye’yi de kapsayan Batı Asya coğrafyası.

Islah tekniklerinin süratli gelişimi ve modern üretim yöntemleri ile birlikte özellikle son 50 yılda sonucu pek çok tarım ürünü geçmişe oranla artık çok daha geniş bir coğrafyada üretilir hale geldi. İzlanda’daki muz ya da Sahra çölündeki sebze seraları bunun en şaşırtıcı örnekleri!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünya genelinde yürüttüğü bir araştırma sonucu ilginç bir sonuca ulaştı. Araştırmaya göre dünya üzerinde ticari olarak üretilen tarım ürünlerinin yüzde 69’u anavatanından farklı bir bölgede yetiştiriliyor.

En cömert coğrafya Batı Asya

Bugün dünya üzerinde tüketilen tarım ürünlerinin hatırı sayılır bir kısmının kökeni Türkiye’yi de kapsayan Batı Asya coğrafyası. Yaklaşık 10 bin yıl önce Ortadoğu’da çok sayıda bitkinin kültüre alınarak tarımsal faaliyete geçilmesinin bunda önemli payı var. Buğday, arpa, zeytin, soğan, havuç, üzüm, marul, badem, fındık, üzüm, kavun, armut, susam ve mercimek gibi tüm dünyada yaygın olarak üretilip tüketilen ürünlerin kaynağı bu bölge.

tarim-urunlerinin-yuzde-70-si-vatanindan-uzakta-yetisiyor2.jpg

Sevilen meyveler Uzak Doğu’dan

Gezegene çok sayıda tarım ürünü armağan eden bir diğer coğrafya ise Uzak Asya. İlk olarak 10 bin yıl önce Çin’de kültüre alınan pirincin yanı sıra portakal, limon, kayısı, şeftali, kivinin anavatanı bugün Çin, Kore ve Japonya gibi ülkeleri kapsayan Uzak Doğu coğrafyası. Enginar, ayçiçeği, şekerpancarı, kuşkonmaz dahil 19 temel ürününün kaynağı olan Akdeniz bölgesi ise üçüncü sırada geliyor.

Üç büyük ürünün anavatanı Amerika

Kuzey ve Güney Amerika’nın ise diğer bölgelere oranla çok daha az sayıda ürünün altında imzası var. Ancak bu iki kıta da domates, patates ve mısır gibi dünya tarımının başlıca aktörlerinin anavatanı olmanın gururunu yaşıyor.

tarim-urunlerinin-yuzde-70-si-vatanindan-uzakta-yetisiyor3.jpg

Modern ıslah tarımı baştan yarattı

FAO’ya göre tarım ürünlerini anavatanlarından bambaşka coğrafyalara yayılmasını sağlayan en önemli faktör sürekli gelişen ıslah teknikleri. Bitki ıslahı, tarımın tarih sahnesine çıkmasından bu yana binyıllardır aralıksız süregelen bir süreç olarak görülüyor. Ancak son yüzyılda gelişen modern ıslah teknikleri, çok daha geniş çaplı ve çeşitli ürünlerin farklı bölgelerde yetişmesine olanak tanıyor.

Seracılığın ve ticaretin gücü

Tarım ürünlerinin küreselleşmesindeki diğer bir etken ise modern üretim teknolojileri. Sulama, bitki besleme, seracılık gibi alanlarda yaşanan yenilikler ilk akla gelenler. Aynı şekilde tarımsal ticaretin gelişimi de toplumları daha önce tanışmadıkları ürünlere ulaşma ve tarım faaliyetlerine adapte etme şansı veriyor.


Yorumlar
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.