tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2016

Türkiye’nin ilk korkuluk festivali başlıyor!

turkiye-nin-ilk-korkuluk-festivali-basliyor.JPG

Türkiye’nin tarım festivallerine bir yenisi ekleniyor. Ancak bu kez görücüye çıkan tarım ürünleri ya da makineleri değil korkuluklar!

İzmir’in Urla ilçesinde kadın üreticilerin girişimiyle düzenlenen Barbaros Oyuk Festivali 3-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Birbirinden güzel ve “caydırıcı” 300’den fazla tarla korkuluğunun sergileneceği festival Türkiye’de bir ilk olacak.

Korkuluk festival için süsleniyor

Kaybolmaya yüz tutan tarımsal gelenekleri canlandırmayı amaçlayan festivalde sergilenecek korkuluklar (yöresel adıyla “oyuklar”) üreticiler tarafından Barbaros köyünde bulunan kütüphanede süslenerek hazırlanıyor. 5 bin kişilik bir katılım beklediklerini söyleyen Festival Komitesi Başkanı Demet Küçükkayalar, herkesi gülümsemeye ve kültürel değerlere sahip çıkmaya davet ettiklerini söylüyor.

Üretimi arttırmak ve göçü durdurmak mümkün

“Festivalde düzenleyeceğimiz etkinlikler ile kaybolan değerler üzerine farkındalık yaratmak istiyoruz” diyen Küçükkayalar, “Böylece üretimi arttırarak köyden kente göçün durdurulması ve genç nüfusun geri dönmesini de hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

turkiye-nin-ilk-korkuluk-festivali-basliyor2.jpg

ABD ve Avrupa’nın korkuluk festivalleri

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan korkuluk festivallerinin örneklerine başta Illinois, Indiana, Michigan gibi eyaletler olmak üzere ABD’nin pek çok bölgesinde rastlamak mümkün. İngiltere’nin North Yorkshire şehrinde bulunan Kettlewell köyünde düzenlenen Kettlewell Korkuluk Festivali’de Avrupa’nın en çok ilgi çeken korkuluk festivallerinden biri.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.