tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2016

Afrika’nın en zenginini Tuta absoluta alt etti

Afrika’nın en zenginini Tuta absoulta alt etti

Afrika’nın en zengin insanı olarak bilinen Aliko Dangote, Mart ayında açtığı domates işleme fabrikasının üretimini durdurdu. Gerekçe; Tuta absoluta zararlısı yüzünden düşen domates üretimi.

18 milyar dolarlık servetiyle Afrika’nın en zengini olarak bilinen Nijeryalı işadamı Aliko Dangote, geçen aylarda sanayi domatesine yaptığı yatırımla adından söz ettirmişti. Ancak aradan yalnızca 2 ay geçmesine rağmen bu yatırımın geleceği belirsizlik içine girdi.

Üretim düştü, fiyatlar yükseldi

Belirsizliğin nedeni Nijerya’nın domates arazilerinin önemli kısmında etkili olan Tuta absoluta yaprak güvesi. Ülkenin kuzeyine bulunan Kano, Jigawa, Plateau, Katsina ve Kaduna eyaletlerinde domates arazilerine kısa sürede büyük zararlar veren Tuta zararlısı üretimde ani bir düşüş yaratırken fiyatları da yükseltti.

Afrika tarihine geçmişti

20 milyon dolarlık bir yatırım olarak Afrika tarihine geçen Dangote Domates İşleme Fabrikası ise üretiminin henüz üçüncü ayında bu düşüşe direnemedi. Günlük bin 200 ton üretim kapasitesi olan fabrikanın müdürü Abdulkadir Kaita, ilk sulama sezonunun ardından üretime ara vereceklerini açıkladı.

Dünyanın en zenginleri listesinde

Aliko Dangote’nin sahibi olduğu Dangote Group, Afrika ülkelerinde gıda işleme, şeker ve meşrubat üretiminin yanında çimento imalatı alanında faaliyet gösteriyor. Dangote, Forbes’un listesinde dünyanın en zengin 67. insanı olarak yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.