tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2012 16:59:02

Pasifik’te soya tsunamisi bekleniyor

ABD’de bulunan Archer Finans Merkezi’ne (AFS) göre, Güney Amerika kıtasının soya üretiminin giderek artan denizaşırı talepleri karşılayamayacak hale gelmesi dünya çapında fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Soya fiyatlarının piyasada geçtiğimiz haftayı da 0,35 dolarlık bir yükselişle kapatmasının ardından AFS yetkilisi Scott Harms, soyanın 7 haftalık zaman diliminde 33 seansın 25’ini fiyat artışıyla kapattığı açıklamasında bulundu.

Tarımsal araştırma ve bilgi analizi firması Gulke Grup’un Başkanı Jerry Gulke ise, Güney Amerika’nın stoklarındaki soya miktarının her hafta giderek azaldığını belirtirken, önümüzdeki Eylül ayı itibariyle kıtanın ihraç ürünlerinin tükenebileceği uyarısında bulunuyor: “Soya arzının azalması piyasadaki ürünün önemli bir kısmının Çin gibi ülkeler tarafından silinip süpürülmesine neden oluyor. Özellikle Çin, fiyatların daha da yükselmesi riskine karşı, diğer bir ihracatçı ülke olan ABD’den fazladan soya fasulyesi ithal etmeye başladı bile."

Üreticilerin yaklaşan arz krizi ve yüksek nüfuslu ülkelerin piyasa aktivitelerindeki aşırılık, soya fiyatlarının kabaran dalgalarını daha da yükselteceğe benziyor. Amerika kıtasında üretilip Pasifik Okyanusu’nu aşan soyanın Uzak Asya kıyılarına tsunami dalgalarıyla vuracağı yönündeki kehanetler ise sonbahara doğru netlik kazanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.