tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.3.2016

Kral kelebeğini üreticiler yaşatacak

Kral kelebeğini üreticiler yaşatacak

BASF, soyu hızla tükenmekte olan kral kelebeklerini korumak için kampanya başlattı. Bunun için kelebeğin üremesine yardımcı olan ipekotunun üreticiler tarafından ekilmesi sağlanacak.

Güzelliği dillere destan olan kral kelebeğinin soyunun tükenmemesi için kampanya başlatıldı. BASF’in başlattığı kampanya, kral kelebeklerinin yaşam döngüsünde önemli bir yere sahip olan ipekotu bitkisinin tarım arazilerine ekilmesini amaçlıyor. Kampanya, başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere kral kelebeklerinin yaşadığı tüm bölgeleri kapsıyor.

Nüfusu yüzde 90 azaldı

Turuncu-siyah renkleriyle göz alıcı bir güzelliği sahip kral kelebekleri, toprak ve hava kirliliğinin yanı sıra iklim değişikliğinden etkilenen böceklerin de başında geliyor. Bitki koruma ürünlerinin de yaygın ve yanlış kullanımı dünya genelinde bu canlının nüfusunu azaltan etkenlerden biri. Kral kelebeği popülasyonunun 90’lı yılların ortalarından itibaren yüzde 90 oranında azaldığı tahmin ediliyor.

Fideden üretilen “yabani ot”

Kral kelebeklerinin yumurtalarını bıraktığı ve yetişkin kelebeklerin beslenmesi için hayati önemi olan ipekotu, aslında tarım arazileri için yabani ot olarak kabul edilen bir bitki. Son 50 yıldır ipekotu ile mücadele için yoğun olarak pestisit uygulamaları yapıldı.

Ancak bu kez pelinotunun arazilerde yaygınlaşması için çalışma başlatıldı. BASF bu amaçla ipekotu fidelerinin nasıl hazırlanacağı ve büyüyen fidelerin nasıl ekileceğine dair bilgilendirici broşürler hazırladı. Buna göre üretici evde ya da serada hazırladığı fideyi arazisinin üretim yapılmayan uygun bir köşesine ekebilecek.

Üreticiler biyoçeşitliliğe katkı sunacak

Sürdürebilirlik kavramını yalnızca tarım ürünleri için geçerli olmadığını belirten BASF yöneticilerinden Max Safarpour, “Dünyanın en büyük kimya şirketi olarak sürdürülebilirliği bir bütün olarak ele alıyoruz. İpekotu eken her üretici hem kendi arazisindeki hem de dünyadaki biyoçeşitliliğe de katkı sunmuş olacak” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.