tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.3.2012 17:03:03

Tarım makinaları ihracatında koşar adım

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), 2011 yılında 10 bin 413 adet traktör ihraç ederek, ekonomiye 212 milyon dolar katkı sağladıklarını duyurdu.

TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ayar, “En son 1998 yılında zirve yakalanmıştı. Bu yıl 1998'i geçen satış rakamları söz konusu. 10 bin 413 adet traktör satışı ile 212 milyon dolarlık bir ihracat rakamı oluştu. Diğer ekipmanlarda ise 171 milyon dolarlık liralık bir ihracat var. Traktör yedek parçası 50 milyon dolar civarında. Bunlara baktığımızda 450 milyon dolarlık bir ciro var. Türkiye, traktörün anavatanı ABD ve Irak başta olmak üzere birçok ülkeye traktör satıyor. Çünkü ABD ile aynı kalitede traktörü üretiyoruz. Biz 10 bin 413 adet traktör ihraç ettik. Bu rakam 14 bine çıkabilirdi ancak elimizde ürün yoktu. 2012'inin ilk rakamlarına baktığımızda ilk iki ayda bile çok yüksek satış rakamları var” diye konuştu. Ayar, tarım makinelerine verilen destekler ve Türkiye'de üretilmeyen biçerdöver ve diğer hasat makineleri nedeniyle ithalatın patlama yaptığını, özellikle bu kalemlerin imalatının teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.