tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.7.2015 09:53:10

Japonya'nın yemeye kıyılamayan üzümü

Japonya’nın lüks üzüm pazarındaki fiyatlar dudak uçuklatıyor. Bir salkım Roby Roman üzümü geçtiğimiz günlerde fiyatıyla rekor kırdı ve 8 bin 200 dolara satıldı. Ülkenin batı kıyılarında yetiştirilen Ruby Roman üzümleri, yalnızca 14 yıldır yetiştiriliyor. İlk satışa sunulması ise 2008 yılına dayanıyor. Ancak tatlı ve düşük asit oranına sahip üzümler, satış fiyatıyla duyanları hayrete düşürüyor. 2008 yılından beri fiyatı düzenli olarak artan Ruby Roman üzümlerinin bir salkımının fiyatı 2008 yılındayken 910 dolara, 2011 yılında ise 6 bin 400 dolara satılmıştı. Bu yıl kendi rekorunu kırarak 8 bin 200 dolara satılan üzümleri Japon bir aşçı, tatlısında kullanmak için satın aldı. Böylelikle, 26 üzüm tanesi bulunan salkımda, tane başına 315 dolar ödemiş oldu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.