tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.6.2015 14:21:22

Çikolatalı puding yerine kara sapot!

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan Kara Sapot meyvesi, Türkiye'de Trabzon hurması ya da Çikolata Meyvesi isimleriyle anılıyor.  Kara sapot meyvesi, Diospyros digyna abanozgiller ailesinin tatlı bir üyesi. Trabzon hurmasıyla aynı familyadan olan bu meyve, ilk başta hurma ile karıştırılsa da, anavatanı tropikal iklim kuşağında olduğundan, soğuk havalara pek dayanıklı değil. Son yıllarda Türkiye'de yayılmaya başlayan egzotik meyveler arasında onun ayrı bir yeri var; çünkü tadı aynı çikolatalı pudinge benziyor! Uzmanlar, kara sapotun Türkiye'de seralarda denenebileceğini, özellikle Akdeniz Bölgesi'nin oldukça uygun olduğunu söylüyor. Kara sapot Filipinler'de balık zehiri olarak kullanılıyor; çünkü ham hali yakıcı ve tahriş edici özelliğiyle biliniyor. Bu sebeple olgunlaşmamış kara sapot tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Yoğun bir şeker deposu olan meyvenin tanesinde 60 kilokalori bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.