tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2015 08:15:25

“Dünya Gıda Görünümü” raporu neler diyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), iki yılda bir hazırlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunu yayınladı. Rapordaki öngörülere göre; dünya gıda ithalat hacmi düşecek. FAO'nun iki yılda bir yayınlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunda yer alan verilere göre, ithalat hacminde en büyük düşüş tahıl bazlı gıda ürünleriyle, sebze ve meyvede yaşanacak. Hacimlerde beklenen bu düşüşlerin sebebi ise, zayıflayan talebin yanında büyük ithalat pazarlarındaki, özellikle tahıllardaki rekolte artışları olarak açıklanıyor. 2015 yılında dünya gıda ithalat hacminin, büyük ölçüde düşen fiyatlar ve nakliyat maliyetlerindeki önemli azalmalara bağlı olarak beş yılın en düşük düzeyine gerileyeceği de paylaşılan öngörüler arasında. Rapordan öne çıkan maddeler ise şöyle; -Küresel gıda ithalat hacminin bu yıl, geçen yıla göre yüzde 12 gerilemesi bekleniyor. -Tahıl bazlı ürünlerde ithalat hacmi yüzde 14 düşecek. -Sebze-meyvede bu düşüş yüzde 16'yı bulacak. -Et ve süt ürünlerindeki toplam daralma 37 milyar dolara ulaşacak. -Bitkisel yağ ve yağlı tohumlardaki ithalat hacminin daralması 31 milyar dolar civarında olacak. -Şekerde ise 10 milyar dolar dolayında gerçekleşecek. Raporda son günlerde Türk tarım gündeminin önemli maddelerinden buğday rekoltesi ve buna bağlı olarak ithalat oranları hakkında da açıklamalar yer aldı. Buna göre; Türkiye'de buğday üretiminde yüzde 10 oranında bir artış beklenirken, ithalat hacminde de düşüş bekleniyor. Dünya gündeminin nabzı tarlasera Haziran sayısında atıyor. Bayinizden isteyin!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.