tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.12.2014 12:19:05

İklimde Türkiye’nin karnesi ‘çok kötü’

Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi-2015 açıklandı. Karbon salınımlarının yüzde 90’ından sorumlu olan 58 ülkenin değerlendirildiği endekste Türkiye ‘çok kötü’ ülkeler arasında yer aldı ve 51. oldu. Geçtiğimiz yıl yayınlanan endekste 54. sırada olan Türkiye’nin bu yıl iki sıra yükselmesi değerlendiren iklim değişikliğiyle ilgili platformlardan olan 350 Ankara’nın kurucusu Önder Algedik, yenilenebilir enerjinin 2012 yılında Türkiye’de öne çıkmasına bağladı. 2012’de yeni kömür santrali açılmadığını belirten Algedik, “Devreye giren yeni yenilenebilir enerji kurulu gücünün doğalgaz santrallerinden de fazla olması yenilenebilir yatırımlarını raporda öne çıkardı. Ancak, 2014’de ve geçen yıl eklenen yeni enerji santrallerin de böyle bir resim olmadığı için bu avantajı gelecek yıl kaybedeceğiz” dedi. İklim değişikliği ile ilgili son performansların değerlendirildiği endekste, iklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için listenin ilk üç sırası boş bırakıldı. Sera gazı emisyonundaki azalma ve politikalarda gösterdiği ilerleme sebebiyle Danimarka 4, İsveç 5, İngiltere ise 6. sırada yer aldı. Raporda öne çıkan konulardan biri, ekonomik büyüme için emisyon artışının doğru orantılı olması gerektiği iddiasının çürütülmesi oldu. İklim değişikliği nedeniyle sıcaklık artışını 2° C’nin altında tutmak için kömür rezervlerinin yüzde 80’inin toprakta kalması gerektiğini hatırlatan raporda, küresel kömür sektörünün pozitif büyüme özelliğini kaybetmeye başladığı ifade edildi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.