tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.7.2014 07:39:37

Güneş enerjili çiftlik robotu

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan çiftlik robotu icat edildi. Uğur Böceği ismi verilen robot, bir milyon dolar araştırma bütçesine sahip proje kapsamında hayata geçirildi. Bitki hastalık ve zararlıları hakkında bilgi toplayan robot aynı zamanda yabancı ot kontrolü yapma ve hasat gününü belirleme özelliklerine sahip. Uğur Böceği adlı robot, lazer güdümlü ve kendi kendini sürüyor. Üzerinde bulunan sensörler ve yüksek çözünürlüğe sahip hiperspektral kameralar sayesinde edindiği bilgileri yorumlayarak üreticilere iletiyor. Robotun Avustralya’da sadece ıspanak, soğan ve pancar yetiştirilen bir tarlada geçirdiği 3 günlük testin sonucunda başarı elde edildi. Sidney Üniversitesinde Akıllı Sistemler ve Robotlar üzerine çalışan Prof. Dr. Salah Sukkarieh, “Uğur Böceği, çok büyük alanlara sahip tarım arazileri odaklı çalışıyor ve gücünü güneşten alıyor. Bitki büyümesini ve zararlı türlerini tespit etmek için üzerinde bir dizi sensörler bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.