tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2014 07:44:48

Çin’de tarım tehlike altında

Çin hükümetinin önceleri yayınlamaya yanaşmadığı fakat sonra toplum baskısı nedeniyle yayınlamak zorunda kaldığı rapora göre, ülkedeki tarım arazilerinin beşte biri zehirli sanayi atıklarıyla kirlenmiş durumda. Çin hükümetinin bir yıl süren saha çalışmasının sonunda hazırlanan rapor, Çin’deki tarım üretiminin yaşadığı büyün tehlikeyi ortaya çıkardı. Çin hükümet yetkililerinin içinde ‘devlet sırrı’ yazılı olduğu gerekçesiyle yayınlanmasına izin vermedikleri raporun yayınlanmasının ardından halk, tarım arazilerinin sanayi atıklarıyla kirlenmesinin toplumdan saklanması nedeniyle hükümete büyük tepki gösterdi. Raporda, Çin’in tarım arazilerinin zehirli sanayi atıklarıyla kirletildiği ve kirlenen arazilerin toplam tarım arazilerinin beşte biri olduğu yazıyor. Tarım arazilerinde bulunan zehirli metallerin başında, ağır metal olarak tanımlanan kadmiyum ve nikel geliyor. Ayrıca dünyadaki en şiddetli zehirler arasında yer alan arsenik maddesi de tarım arazilerinde yaygın olarak yer alıyor. Rapor yayınlandıktan sonra, kirli tarım arazilerinde üretilen tarım ürünlerinin tüketimine izin verilerek halk sağlığını tehlikeye atan hükümete Çin halkı tarafından tepki gösterildi. Çin’de yaygın olarak yer alan sanayi tesislerinden çıkan atıklarının hala aynı alanlara boşaltılıyor olması, kirliliğin artara devam edeceğini gösteriyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.