tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.11.2022

Mor ve kırmızı çeltik pazarda yerini alıyor

Mor ve kırmızı çeltik pazarda yerini alıyor

Dale Bumpers Ulusal Pirinç Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmaların sonucunda mor ve kırmızı renkli yeni çeltik çeşitleri pazara sunuldu. Lezzetli ve besin değerinin yüksek olduğu belirtilen bu yeni çeşitlerin üreticilerin ilgisini çektiği vurgulanıyor.

USDA Tarımsal Araştırma Servisi, yeni geliştirilen mor ve kırmızı çeltik çeşitlerinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni geliştirilen renkli çeltik çeşitleri, geleneksel temel gıdaya çarpıcı renkliliğin yanı sıra gelişmiş beslenme ve tat seçenekleri sunuyor. Aynı zamanda yetiştiricilere yeni pazar alanlarına girme fırsatı sağlıyor. Dale Bumpers Ulusal Pirinç Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Anna McClung liderliğinde yürütülen çalışmada, diyabet ve rafine edilmiş tahıllarla ilgili endişelerin arttığı günümüz dünyasında, tüketiciler için çekici, besin değeri yüksek ve lezzetli çeşitler üretildiği belirtiliyor.

 

kirmizi-mor-celtik.jpg

Yeni bitki türleri aranmalı

Tiara adı verilen mor çeltik çeşidi, geleneksel çeltikte öğütme işlemi sırasında kepeğin çıkarılması ve tahıl dışında nişastalı kısmın geride bırakılmasıyla elde ediliyor. Bu pigmentli çeşitler kepek, E vitamini, lif ve diğer vitaminleri içeriyor. McClung, mor ve kırmızı pigmentlerin, tıpkı farklı meyve ve sebzelerde bulunan pigmentlerdeki gibi antioksidan özelliklere sahip ve sağlık açısından yararlı etkileri olduğunu vurguluyor. McClung, Scarlett adı verilen kırmızı çeltik için ise geçmişte tüketicilere "kirli" görünmesine neden olan bir yabani ot olarak görüldüğünü bu sebeple de üreticilerin yetiştirmekten kaçındıklarını belirtiyor. Bazı yabancı ot türlerinin verimi artıran genlere sahip olduğunu keşfeden araştırmacılar, mutfaklara girecek yeni bitkiler aramanın önemine dikkat çekiyor. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.