tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2020

AB’de üreticilere destek çağrısı

AB’de üreticilere destek çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Covid-19 salgınına karşı hazırladığı ekonomik destek programına tarımsal üreticilere gelir desteği teklifi yer aldı.

Koronavirüs salgından en ağır şekilde etkilenen Avrupa’da ülkeler ekonomik önlemlerini bir bir açıklıyor. Hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok alanda ağır bir krizi önlemek için alınan bu kararların başarısı salgının ne kadar daha süreceğine bağlı.

Koronavirüse karşı ortak hareket konusunda henüz çok iyi bir sınav veremeyen Avrupa Birliği (AB), salgının yayıldığı bu süreçte en net hamlesini ise bugün itibariyle attı ve AB Komisyonu, üye ülkelerde istihdamı korumak için 100 milyar Euro’luk bir ücret desteği öngören “SURE” programını duyurdu.

Üreticilere ek nakit avans desteği

Kamu kaynaklı gelir desteği ve ek mali kaynakların yer aldığı programda, tarımsal üreticiler de salgından en yoğun etkilenecek kesimler arasında gösterildi. Üreticilerin AB’nin Ortak Tarım Politikası kapsamında desteklenmesini teklif eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üye ülkelerde üreticilere verilen nakit avans miktarı arttırılarak tarıma destek verilmesini önerdi.

Acil çözüm için kurallar esnetiliyor

Brexit süreci başta olmak üzere son dönemde görüş ayrılıklarının yoğunlaştığı AB içinde bu kararların etkili olabilmesi için ise hızlı hareket etmek gerekiyor. Krizin yönetilebilmesi için mevcut kuralların esnetilmeye başladığını söyleyen von der Leyen, “Avrupa Parlamentosu’nu ekonomik destek projesini hızla onaylamasını talep ediyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.