tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.7.2019

Fındıkta üçüncü perde nasıl olacak?

findikta-ucuncu-perde-nasil-olacak2.jpg

Fındık üreticileri nefesini tuttu, hem hasat hem de açıklanacak yeni fiyatları bekliyor. Peki son 2 yıldır yaşananlar bu yıl da tekrar edecek mi?

Yalnızca Doğu Karadeniz’in değil tüm Türkiye’nin tarım ekonomisi için özel bir yere sahip olan fındıkta hasat süreci yaklaşıyor. Giresun ve Ordu gibi fındığın iki büyük üretici ilinde yaş fındıkların tezgahlara çıkmaya başladığı şu günlerde en çok merak edilen ise fındığın bu yılki fiyatının hangi seviyede olacağı.

Fındığın son 3 yıllık sürecini yaşayan herkes için bu merakın içinde elbette endişe payı da var. 2017 yılında 7,5 TL civarına kadar düşen fiyatların ardından üreticilerin yaşadığı mağduriyet ve tepkileri hala akıllarda. Düşen ürün kalitesi ve onu takip eden fiyat krizi, fındıkta ağırlığını gittikçe arttıran serbest piyasa koşullarını da tartışmaya açmıştı.

700 bin ton bekleniyor

Bu zorlu yılı bir şekilde atlatan üreticiler için 2018 sezonu da rahatlatıcı bir süreç değildi. Küllenme hastalığı ve çeşitli zararlıların sarstığı fındık bahçelerinde bu kez 14 TL bandındaki fiyatlar dramatik şekilde artan girdi maliyetleri nedeniyle tatmin edici olmadı. Bu süreçte 200 bin ton ürün alımı yapan TMO ile FİSKOBİRLİK’in piyasadaki etkinliği de bolca tartışıldı.

findikta-ucuncu-perde-nasil-olacak1.JPG

Geçtiğimiz yıl 515 bin ton olarak açıklanan toplam fındık rekoltesinin bu yıl 700 bin tona ulaşacağı öngörülüyor. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, artan üretime karşın Türkiye’de fındık stoku bulunmadığı için bu oranın “yüksek bir rekolte” olarak görülemeyeceğini dile getiriyor.

18 TL taban fiyat olmalı

Son yıllarda çokça tartışılan ürün alımları konusunda ise ilk açıklama FİSKOBİRLİK’ten geldi. Son 4 yıldır olduğu gibi piyasada oluşan fiyatın bir miktar üzerinde fındık alımı yapacaklarını söyleyen Bayraktar, “Devletin müdahale alımı yapması durumunda bu işlemi Birlik üzerinden gerçekleştirmesini istiyoruz” diyor.

Kritik süreç yaklaşırken fındık fiyatlarına dair beklenti ve talepler TBMM’nin de gündemine girdi. 18 TL’nin yerleşik bir fiyat olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, akaryakıt maliyetindeki artış göze alındığında ise 20 TL’nin üretici rahatlatacak fiyat olduğunu söyledi.

İşte fındıkta güncel fiyatlar

Hasat öncesi piyasadaki mevcut fiyatlara bakıldığında ise fındığın değerinin şimdilik 15-19 TL arasında seyrettiği görülüyor. Bugün itibariyle fiyat aralığının en yüksek olduğu bölgeler Batı Karadeniz’e gidilikçe sıklaşıyor. Sakarya, Kocaeli ve Zonguldak piyasasında ortalama fiyat 18,5 TL iken; Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon’da ise bu oran 16 TL civarında.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.