tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.8.2016

New York’ta bir apartman dairesi!

New York’ta bir apartman dairesi!

Sürdürülebilir gıda ve tekstil alanındaki girişimleriyle bilinen ABD’li fotomodel Summer Rayne Oakes, yaşadığı apartman dairesini adeta bir kapalı tarım arazisine dönüştürdü!

Summer Rayne Oakes, ABD’nin başarılı fotomodellerinden biri. Ancak Oakes asıl ününü ekolojik gıda ve tekstil alanında yaptığı işlere borçlu. Moda dünyasında sürdürülebilir malzemelerin yaygınlaşması için çabalayan Oakes, son dönemde ise sürdürülebilir gıda için girişimlerde bulunuyor. Bunun canlı örneğini ise kendi yaşadığı apartman dairesinde yetiştirdiği bitkilerle veriyor!

Dünyanın ilk “eko-modeli”

Cornell Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Entomoloji bölümünden mezun olan Oakes’un modellik kariyerindeki dönüm noktası, tekstil alanında sürdürülebilirliği yaygınlaştırmak için kurduğu Source4Style olmuş. Dünyanın her yerinden tasarımcıların sürdürülebilir malzemelerle ürettikleri giysileri bir araya getiren bu platform, Oakes’a “dünyanın ilk eko-modeli” unvanını kazandırmış.

new-york-ta-bir-apartman-dairesi4.jpg

Apartman dairesinde tarım!

Çevreci tarıma ve gıdaya olan ilgisi de bu dönemde yoğunlaşan Oakes, Foodstand isimli gıda sitesi ve sağlıklı beslenmeye yönelik SugerDetox gibi girişimlerin de öncülüğünü yapmış. Oakes’un en ilgi çekici girişimi ise bizzat yaşadığı evi de adeta bir kentsel tarım alanına çevirmek olmuş!

new-york-ta-bir-apartman-dairesi3.jpg

Çevreci teknolojiden faydalanıyor

New York’taki bu modern apartman dairesinde patatesten incire, ananastan süs bitkilerine uzanan 500 çeşit ürün yetiştiren Oakes, üretim yaparken kompost, vermikülit, LED ışıkları, mini toprak altı sulama gibi teknolojilerden faydalanıyor. Yeşillikler için de minyatür seralar ve geri dönüşümlü tenekelerden oluşturulmuş saksılar kullanılıyor. Evin bol miktarda güneş ışığı alan bölgeleri ise sarmaşıklarla süslü.

Haftada bir bakım günü

Her gün yarım saatini bitkilerle ilgilenmeye ayıran Oakes, haftada bir kez de genel bakım yaptığını söylüyor: “Aslında amacım burayı bir nevi çiftliğe dönüştürmek. Ama ev sahibimin terasta sayıları her gün artan arıları kabullenebileceğinden emin değilim!”


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.