tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2015 09:31:14

Kuraklığa karşı kükürt kullanılacak

Geçtiğimiz sene kuraklıkla mücadele eden Türkiye, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje sayesinde tarımsal alanlarda su yetersizliği çeken bitkileri kükürtle kurtaracak. Türk üreticiler, hava koşullarında yaşanan dengesizlikler sebebiyle artık önlemi baştan almak gerektiğini öğrenmiş durumda. Hatay’da bulunan ve Türkiye’nin en verimli arazilerinden olan Amik Ovası’nda yaşanan kuraklık, MKÜ Ziraat Fakültesi akademisyenlerini de harekete geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında kurak koşullarda bitkilerin toleranslarını arttırmak ve su tüketimlerini en aza indirmek amaçlanıyor. Toplam 142 bin liralık bütçesi olan bu projeyi TÜBİTAK da onayladı. Eğer proje başarılı olursa, kurak sezonlarda tarımsal ürünler de kurtulacak. Hastalık ve zararlılara da iyi geliyor Doğada yaygın olarak bulunan kükürtün bugüne kadar bitkileri koruma amaçlı kullanımının yanı sıra, mantar hastalıklarına karşı da etkili olduğu biliniyor. Özellikle de organik tarımda sıklıkla kullanılan kükürt maddesi, toz veya sıvı halde de bulunuyor. Toz kükürtün rüzgârlı havalarda kullanılmaması tavsiye edilirken, sıvı kükürt hem toz kükürtten daha rahat bulunabiliyor, hem de granüller veya kaba toz formunda satılan kükürt, ihtiyaca göre sıvılaştırılıp her türlü hava şartında kullanılabiliyor. Kükürtün hastalık ve zararlılara karşı kullanımı da oldukça yaygın. Aşırı doza dikkat Kükürt yüksek bir seviyede kullanıldığında topraktaki asidi yükseltiyor ve yararlı bahçe faunasını olumsuz yönde etkiliyor; toprakta asit miktarı yükseldiğinde bakteri gelişimi de artıyor. Bu sebeplerle kullanımı sırasında doz miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Uygun dozlarda kükürt kullanımı topraktaki verimliliği arttırıyor. Ancak, özellikle toz kükürt kullanımında solunum yollarının tahriş olabileceğini de unutmamak gerekiyor. MKÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Ödemiş de üreticileri uyarıyor; "Uygulamanın, bilinçsiz şekilde yapılması ciddi risk doğurur. Proje sonuçlanınca uzun zaman içerinde güvenilir sonuçlar elde edildikten sonra denenmesi gerekir. Çünkü kükürt, dikkatsiz kullanıldığında çevre ve toprak sağlığı açısından son derece tehlikeli. Bu çalışmamızda da zaten ilaç toprağa değil, bitki yapraklarına uygulanıyor. Bunu üreticilerin kendi başına denemesi, tarım açısından riskli sonuçlar doğurur." Ödemiş, uygulamayı ilk etapta çok su tüketen pamuk üzerinde deneyeceklerini söylüyor ve olumlu sonuçlar alırlarsa diğer bitkiler üzerinde de deneyeceklerini ifade ediyor. Projeyle Türkiye'de son yıllarda kuraklık nedeniyle ortaya çıkan sorunların giderilmesi de amaçlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Uzay araştırmalarında ABD ve Rusya ile rekabete dahil olan Çin, tarımsal üretimi dünyanın uydusuna taşımayı planlıyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

İklim değişikliğinin tarıma olan etkisini Kapak Konusuna taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de hediyesi var!