Mayıs Sayısı

MAYIS SAYISI RAFLARDA

Mayıs Sayısı

KAPAK KONUSU

İklim değişikliğinin tarıma etkisi İklim değişikliğinin tarıma etkisi
Tarım sektörü iklim değişiminden olumsuz etkilenirken, uygulanan tarımsal faaliyetler de atmosferde sera gazı emisyonunu yükselterek iklim değişiminin artmasına yol açıyor.

DOSYA

Çeltik Çeltik
Çeltikte yüksek girdi maliyeti ve beklentinin altındaki devlet desteği üreticiyi zorlarken, üretim açığını azaltmanın yolu yalnızca çeltiğin değil tarımın temel sorunlarına eğilmekten geçiyor.

RÖPORTAJ

GENTA Teknik Satış Müdürü Gökçe Atalay GENTA Teknik Satış Müdürü Gökçe Atalay
2018 yılının tarım sektörü için karanlık başladığını belirten Atalay’a göre krizi fırsata çevirmenin en önemli yolu, problemleri doğru çözümleyip ona uygun hamlelerle hareket etmekten geçiyor.

DETAY

Yem bitkilerinde üretim çıkmazı Yem bitkilerinde üretim çıkmazı
tarlasera, Türkiye’de hayvancılığın ilerleyişinin önünde bir barikat gibi duran kaba yem açığı ve yükselişi hız kesmeyen yem fiyatlarına karşı çözüm yollarını araştırdı.

Taze domates out, işlenmiş domates in! Taze domates out, işlenmiş domates in!
Domatesin tazesi her ne kadar son 2 yıldır sektöre kara günler yaşatmış olsa da, işlenmiş hali alacakaranlığın bitmesini bekleyen güneş gibi ufkun arkasında bekliyor.

Bitkilerin biyografisine giden yol Bitkilerin biyografisine giden yol
Sağlıklı ve güvenilir besin tüketimi konusunda bilincin artmasıyla birlikte ön plana çıkan “gıda izlenilebilirliği”ni sağlamak için geliştirilen yazılımları tarlasera Mayıs sayısında inceliyor.

Ahududunun renkli dünyası Ahududunun renkli dünyası
Artık doğadan yabani olarak toplanan bir ürün olmaktan çok tarımsal üretime konu olan ahududuyu yetiştirmek oldukça kolay. Ahududu üreticiliğinin incelikleri tarlasera Mayıs sayısında.

Bitki ıslahında DNA devrimi Bitki ıslahında DNA devrimi
Islah teknolojilerinde tüm ezberleri bozmaya aday olan CRISPR-Cas sistemi, genler üzerinde istenen değişikliği nokta atışı uygulama imkanı veriyor.

Tarla bitkilerinde birlikten güç doğuyor Tarla bitkilerinde birlikten güç doğuyor
İkinci ürün ekimi ve birlikte ekimin bir birleşimi olan ve üreticilere hem zaman hem de işgücünden tasarruf olanağı sağlayan “sonradan araya ekim sistemi”ni tarlasera masaya yatırdı.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Mayıs sayısında!