tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.4.2018

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

ÖTV Kanunu'nu düzenleyen karar kapsamında iz element içeren gübrelere de kg başına yaklaşık 1 TL ek vergi öngörülüyor. Bitki besleme sektörü temsilcileri Türkiye tarımı için büyük önemi olan bu ürünlerin karardan hariç tutulmasını talep ediyor.

Özel Tüketim Vergisi’ne dair kanunda 2 hafta önce yapılan değişiklik bitki besleme sektörünü zor durumda bıraktı. Madeni yağlar ve petrokimya hammadeleri gibi ürünler için uygulanan ÖTV’leri düzenleyen kararda, üreticilerin yaygın olarak kullandığı mikro elementleri içeren gübreleri de kapsaması gübre maliyetlerini bir anda arttırdı.

Gübre ithalatçılarının tepkisini çeken sorun, Bakanlar Kurulu tarafından alınan 4760 Sayılı ÖTV Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 27 Mart günü Resmi Gazete’de yayımlanan karara dayanıyor. Yayınlanan listede 3824.99.96.90.68 kodlu bitki besleme ürünlerin de yer alması, ÖTV uygulamasının çok sayıda gübreyi de etkileyeceği anlamına geliyor.

Hangi ürünleri kapsıyor?

Alınan karara göre ÖTV kapsamına alınan ürünler arasında demir, çinko, mangan gibi iz elementler içeren ürünlerin yanı sıra şelatlı demir, potasyum humat, kalsiyum klorür çözeltisi ve çeşitli sıvı gübreleri bulunuyor. Listede “Diğerleri” adı altında yer alan bu ürünler için ÖTV oranı yüzde 2,5; vergi tutarı ise kilogram başına 0,939 TL olarak öngörülüyor.

gubreye-otv-soku-karar-ne-getirecek3.jpg

Ürünler gümrükte bekliyor

Değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından gübre ithalatçısı pek çok firmanın getirttiği ürünler gümrükte beklemeye başladı. Sorunun giderilmesi için Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği’nin (GÜİD) yanı sıra firmalar da bireysel taleplerini Maliye Bakanlığı’na iletirken bitki besleme sektörü temsilcileri görüşlerini tarlasera.com ile paylaştı.

Bitki besleme ürünleri hariç tutulmalı

Gübrede KDV’lerin indirilirken diğer yandan ÖTV getirilmesinin çelişkili bir durum olduğunu söyleyen Doktor Tarsa’da Ali Çetin Karakaya, “İz elementleri Türkiye tarımı için çok ciddi bir pazar.  Bu durum tüm gübre ithalatçılarını ve dolayısıyla üreticileri olumsuz etkileyecektir” diyor. Karakaya, “Karar alınırken gübre ürünlerini hariç tutan bir not yer alabilirdi. Ancak bunun yapılan çalışmalar esnasında gözden kaçırıldığını düşünüyoruz. Ancak kanun niteliğinde olduğu için yine kanunla değişmek durumunda kalabilir” diye konuşuyor.

KDV’den fazla ÖTV!

tarlasera.com’un görüştüğü bir diğer firmanın yetkilisi ise şu yorumu yapıyor: “Eğer mikro elementli gübrelere ÖTV uygularsanız, örneğin kalsiyum içeren 20 litrelik bir ürüne bidon başına 26 TL ek vergi yüklemiş olursunuz. Bu da KDV’den fazla ÖTV ödemek demek. Şu anda malı gümrükte bekleyen pek çok firma zor durumda, çünkü bu parayı peşin vermek durumundalar.”

gubreye-otv-soku-karar-ne-getirecek1.jpg

Üreticiye ek maliyet getirecek

Kararın gübre üreticilerini de olumsuz etkileyeceğini söyleyen yetkili, “Gübre hammaddesi getiren bir firma örneğin demirin kilogramına 1 TL para ödemek zorunda. Bu ürünler otomobil ya da mücevher değil, üreticilerin kullandığı üretim malzemeleri. Antalya’da on binlerce üretici damla sulama gübresi kullanıyor. Önemli bir kısmı ithal olan bu damla sulama gübrelerinin çoğunda da mikro elementler var. Bu da 20 kg’lik bir ambalajda üreticiye 20 TL ek maliyet demek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
  • Yavuz BATUR

    Yetiştiricilerin ölüm kalım savaşı verdiği sektörde, vadelerin 12 aydan uzun olduğu bir ortamda, üreterek yaşamaya çalışan insanlardan Özel Tüketim Vergisi tahsil etmek en hafifinden aymazlık, daha ilerisinde vatan hainliğidir ! Pırlantadan alamadığın lüks vergisini Tarımsal üretimden Özel Tüketim Vergisi olarak tahsil etmeğe teşebbüs bile ülkenin kimler tarafından Nasıl yıkılmaya çalışıldığının en somut örneğidir. Başta maliye bakanı olmak üzere bu yasaya olur veren tüm bürokratlar hemen görevden alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Uzay araştırmalarında ABD ve Rusya ile rekabete dahil olan Çin, tarımsal üretimi dünyanın uydusuna taşımayı planlıyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

İklim değişikliğinin tarıma olan etkisini Kapak Konusuna taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de hediyesi var!