tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.6.2015 13:33:35

Anız yangınları sona erecek mi?

Adana ve çevre illerde anız yangınlarını önlemek ve verimi arttırmak amacıyla anıza doğrudan ekim gerçekleştirebilen bir makine geliştirildi. Geçtiğimiz günlerde  Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan’ın anız yangınları hakkındaki uyarısı gündemdeydi. Şimdi gelen haber ise anız yangınlarını önleyebilecek türden bir gelişme. Bilindiği gibi, anız yakmak toprağa büyük zararlar veriyor. Bu yüzden de önlemler alınması ve bu olumsuz hareketin önüne geçilmesi gerekiyordu. Adana Valiliği’nin yaptığı son açıklama ise alınan önlemlerin mekanizasyona taşındığı ve yeni bir makinenin geliştirildiği yönünde. Yapılan basın toplantısında verilen bilgiye göre; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında makine ve ekipman desteği ile doğrudan anıza ekim makineleri ve sap parçalama makineleri için yüzde 50 hibe desteği verildi. Geliştirilen yeni makine ile doğrudan ekim ve komple ekim arasındaki tane kayıpları önlenebiliyor, bu sayede verim artışı da sağlanıyor. Toprak işlemeden, sürmeden yapılan tarım ile toprak işleme maliyeti düşüyor ve bu da hem toprak zenginliğini arttırıyor, hem de erozyonu önlüyor. Geliştirilen bu yeni makineyi yöre halkı nasıl karşılayacak, verim artışı ne yönde olacak, bunu ilerleyen günler gösterecek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.