tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.3.2012 10:29:36

Uyum arayışı sürüyor: Yenebilir mi yenilenebilir?

Brezilya’da tarımsal üretim ve ihracatta hızlı bir artış yaşanıyor. Ancak uzmanlar tarım alanlarındaki hızlı büyümenin yağmur ormanlarını tehdit etmesinden endişe ediyor.  

Tarımsal üretimi her geçen yıl büyük bir hızla büyüyen Brezilya’nın, başta soya fasulyesi olmak üzere mısır, pirinç, şeker gibi ürünlerin ihracatından elde ettiği gelir toplam girdilerin yarısını oluşturuyor. Ancak ihracat ve ulusal gelirde yaşanan bu yükseliş bir yandan refah düzeyini yükseltirken, öte yandan doğa tahribatının da temel nedeni olarak gösteriliyor.

90’lı yılların başından bu yana Brezilya’da tarımsal ürünler ihracatın yüzde 40’lık dilimini kaplarken, son 4 yılda bu oranının hızla yükselerek otomobil, makine ve yatırım malları gibi ürünlerin önüne geçtiği bildiriliyor. Bu yönelimin temelinde, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizle artan gıda talebi karşısında, ülkenin doğal kaynaklar yönünden sahip olduğu avantajlarını kullanması yatıyor. Bu eğilim, endüstrileşmiş bir ülke olarak Brezilya’da tarımın birincil sektör haline gelmeye başladığı anlamına da geliyor.

Ancak Rio de Janeiro Üniversitesi’nde bulunan Toprak Yönetimi Laboratuvarı (LAGET) yetkilileri, ülkenin tarımsal ihracata bağlı bu ekonomik büyümesini, ulusal geliri artırmanın belki de en hızlı yolu olduğunu dile getirmekle beraber, tek ekimlik soya, pirinç ve mısır için açılan alanların ormansızlaşmaya neden olabileceğinden endişe ettiklerini belirtiyorlar.

Brezilyalı uzmanların uyarıları ‘yenebilir’ doğa, ‘yenilenebilir’ bir doğada uyum içinde büyütülemez mi sorusunu akıllara getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.