tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2015 08:15:25

“Dünya Gıda Görünümü” raporu neler diyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), iki yılda bir hazırlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunu yayınladı. Rapordaki öngörülere göre; dünya gıda ithalat hacmi düşecek. FAO'nun iki yılda bir yayınlanan “Dünya Gıda Görünümü” raporunda yer alan verilere göre, ithalat hacminde en büyük düşüş tahıl bazlı gıda ürünleriyle, sebze ve meyvede yaşanacak. Hacimlerde beklenen bu düşüşlerin sebebi ise, zayıflayan talebin yanında büyük ithalat pazarlarındaki, özellikle tahıllardaki rekolte artışları olarak açıklanıyor. 2015 yılında dünya gıda ithalat hacminin, büyük ölçüde düşen fiyatlar ve nakliyat maliyetlerindeki önemli azalmalara bağlı olarak beş yılın en düşük düzeyine gerileyeceği de paylaşılan öngörüler arasında. Rapordan öne çıkan maddeler ise şöyle; -Küresel gıda ithalat hacminin bu yıl, geçen yıla göre yüzde 12 gerilemesi bekleniyor. -Tahıl bazlı ürünlerde ithalat hacmi yüzde 14 düşecek. -Sebze-meyvede bu düşüş yüzde 16'yı bulacak. -Et ve süt ürünlerindeki toplam daralma 37 milyar dolara ulaşacak. -Bitkisel yağ ve yağlı tohumlardaki ithalat hacminin daralması 31 milyar dolar civarında olacak. -Şekerde ise 10 milyar dolar dolayında gerçekleşecek. Raporda son günlerde Türk tarım gündeminin önemli maddelerinden buğday rekoltesi ve buna bağlı olarak ithalat oranları hakkında da açıklamalar yer aldı. Buna göre; Türkiye'de buğday üretiminde yüzde 10 oranında bir artış beklenirken, ithalat hacminde de düşüş bekleniyor. Dünya gündeminin nabzı tarlasera Haziran sayısında atıyor. Bayinizden isteyin!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.